Antalya’da Bir Grup Yakıtsız ve Elektriksiz Motor Geliştirdi

5/5 - (2 votes)

Antalya’da bir grup uzman bir araya gelerek yakıtsız ve elektriksiz çalışan manyetik bir motor geliştirdi. Bahsi geçen grup motor teknikeri, fizikçi, mühendis ve teknik tasarımcıdan oluşuyor.

Ekip içerisinde motor teknikeri olarak yer alan Birol Yılmaz geliştirdikleri motorun araçlar dışında savunma sanayi, tarım ve elektrik enerjisi üretim alanında da kullanılabileceğini savunuyor.

Açıklamalarını sürdüren Birol Yılmaz “Öncelikle ülkemiz, sonra da insanlık için çok önemli bir çalışmayı hayata geçirdik. Bu motor ülkemiz ekonomisine çok büyük katkılar yapacak. Ülkemizde zaten yetersiz olan fosil yakıtların dönemi bitiyor. Bu motorla petrole bağımlılığımız azalacak ve elektrikli motorlardan da çok daha avantajlı. Ekibimizin çalışmalarına üniversiteden hocalarımız da katkı verdi ve tüm dünyanın özlemle beklediği yakıtsız çalışan manyetik motor projemizi tamamladık. Şimdi sırada motorun prototipini üretmek var. Bu yüzden devletimizden ve özel sektörden destek bekliyoruz” dedi.

Manyetik Motor Nasıl Çalışıyor?
Antalya’lı ekip tarafından geliştirilen manyetik motor manyetik enerjiyi mekanik enerjiye çeviriyor böylece sıfır egzoz salınımı ve elektriğe ihtiyaç duymuyor. Birol Yılmaz motorun çalışma şeklini şöyle açıklıyor “Termodinamik bir tasarımı aerodinamiğe dönüştürüp manyetik enerjiyi mekanik enerjiye çevirdik. Sistemde çok güçlü mıknatıslar var. Bu mıknatısların çalıştığı bir sistemde büyük bir mekanik güç üretiyoruz

Patenti dahi alınan bu manyetik motorun teknik özelliklerine bakılırsa 485cc de 523 hp, 620nm, 390kw güç elde edebiliyor. Birol Yılmaz amaçlarının dünya çapında patent almak olduğunu belirtti ve bu süreçte bir çok bilgiyi de gizli tuttuklarını sözlerine ekledi.

Şuan ki beklentilerini ise şöyle özetledi “Böylesine önemli ve ekonomik değeri olan bir buluşun ülkemiz kurum ve kuruluşları tarafından yapılmasını istiyoruz ve dışarıya gitmesine gönlümüz razı değil. Motorumuzu Türkiye’ye ve Türk milletinin yararına sunmak istiyoruz. Bu nedenle yurt dışından bulabileceğimiz desteklere hiç sıcak bakmadık” dedi.

Motoru geliştirmek 8 yıllarını aldı.

Kaynak: İHA, SÖZCÜ

About Author

Bir cevap yazın