Ters Takla Atan Robot Atlas – Boston Dynamics’den Geleceğin Robotları

5/5 - (1 vote)

Görünen o ki bilim kurgu filmleri sadece birer hayal ürünü olarak kalmayacak. Film senaryolarındaki hizmetçi robotlar, çalışan robotlar, insansı robotlar ve hatta belkide asker robotların gerçek hayatta da yerini alması çokta uzak olmayan bir gelecekte mümkün görünüyor.

Genel merkezi Amerika, Massachusetts’de bulunan Boston Dynamics yazılım ve robot geliştirme şirketinin bunu başarmasına neredeyse ramak kaldı. İnsansı ve endüstriyel robotlar geliştiren bu şirket, gerek taşıma ve iş alanında gerekse de günlük yaşamda insanlara yardımcı olabilecek robotlar geliştiriyor. Lidar ve Stereo Vision kameraya sahip gelişmiş yön bulma ve nesne algılama sistemlerine sahip robotlar koşabiliyor, engelleri atlayarak geçebiliyor, kapıyı açıp geçebiliyor, merdiven çıkabiliyor, yük taşıyabiliyor, kutu taşıyıp dizebiliyor ve hatta bulaşık makinesi dolduruyor.

Lidar nedir? : Radar benzeri nesne ve uzaklık algılama sistemidir. Radar gibi radyo dalgaları değil lazer darbeleri ile bunu yapmaktadır.

İçlerinden biri var ki insanı hayretler içerisinde bırakıyor. Atlas adı verilen insansı robot koşup zıplayabiliyor ve hatta ters takla atarak yeniden ayakta durup dengesini sağlayabiliyor. Sadece Atlas değil hepsi denge konusunda çok gelişmiş. Zira itip vurup düşürülse dair yeniden ayağa kalkabiliyor.

ATLAS
1.5 m boyunda ve 75 kg ağırlığında. 11 kg yük taşıma kapasitesine sahip ve hidrolik sistemli.

HANDLE
2 m boyunda ve 105 kg ağırlığında. 15 kg yük kaldırma kapasitesine sahip ve derinlik kamerasına sahip. Paletten ve kamyondan yük boşaltabilir.

SpotMini
0.84 m ve 30 kg ağırlığında. 14 kg yük taşıyabilir. 3D Vision kamera algılama sistemine sahip. Kontrol koluna sahip kol ile toplam ağırlığı 30 kg. Şarjı kullanıma bağlı olarak ortalama 90 dakika çalışma süresi sağlıyor.

LS3
1.7 m ve 590 kg ağırlığında. 181 kg taşıma kapasitesine sahip. Benzinki ve dizel seçeneği mevcut. Lidar ve Stereo Vision algılama sistemi. Daha çok arazi koşullarında askeri destek yük taşımak için tasarlanmıştır. Arazi algılama ve engellerden kaçınma yeteneklerine sahip. Gps kullanarak belirlenmiş yerlere yük taşır veya liderini takip eder.

LS3 DARPA ve ABD Deniz Kuvvetleri tarafından finanse edildi. Boston Dynamics, Carnegie Mellon, Jet Tahrik Laboratuvarı, Bell Helikopter, AAI Corporation ve Woodward HRT’den mühendisler ve bilim insanları da dahil olmak üzere LS3’ü geliştirmek için olağanüstü bir ekip kurdu.

RHex
14 cm ve 12 kg ağırlığında. 2 kg yük taşıma kapasitesine sahip. Teleoperasyon kameraya sahip. 6 bacaklı ve engebeli arazilerde üstün hareket kabiliyetine sahip. Bağımsız olarak kontrol edilen bacaklar, minimum operatör girdisi ile engebeli arazide özel yürüyüş hareketleri geliştirir. Ön ve arkaya bakan kameralar, operatöre RHex’in çevresini izleme olanağı sağlar. Kapalı gövdesi RHex’i ıslak havalarda, çamurlu ve bataklık koşullarında ve akan menfezlerde tamamen çalışır hale getirir. RHex’in olağanüstü arazi yetenekleri devlet tarafından yürütülen bağımsız testlerde onaylanmıştır. RHex, DARPA ve ABD Ordusu Hızlı Donatım Gücü tarafından sağlanan fonlarla geliştirildi.

About Author

Bir cevap yazın