Boston Dynamics Robotu Spot, Tüpraş’ta İşe Başladı

5/5 - (3 votes)

Tüpraş, riskli görev alanları ve denetimlerde Boston Dynamics tarafından geliştirilen robot köpek Spot’u çalıştırmaya başladı.

Takla atma ve dans etmeleriyle hafızalara kazınan Boston Dynamics robotları kullanım amacına göre programlanıp görevlendirilebiliyor. Bir Koç Holding kuruluşu olan Tüpraş gerek dijitalleşme adımları, gerekse de saha denetimlerinde iş güvenliğinin önemine vurgu yaparak otonom robotlarla çalışmak için ilk testlere başladıklarını duyurdu.

Petrol depolama tanklarının periyoduk kontrol çalışmalarında, metrelerce yükseklikteki ölçümlemelerde ve rafineri sahalarındaki riskli iş alanlarında robotik teknolojilerle güvenli ve emniyetli iş ortamını sağlamaya çalışıyor.

Bu bağlamda Norveçli unicorn startup Cognite tarafından rafineriye özel sensörlerle donatılmış robotun, düzenli kontrol işlemlerini gerçekleştirmek üzere deneme çalışmaları ilk olarak İzmit Rafinerisi başlayıp akabinde Kırıkkale Rafinerisi’nde tamamlandı. Saha deneme çalışmalarından elde edilen verilerle yapılacak detaylı teknik değerlendirmelerden sonra çeşitli sahalarda kullanım ihtiyaçları da göz önüne alınarak fizibilite çalışma çalışmaları gerçekleştirilecek.
 

Tüpraş yaptığı basın duyurusunda;

Otonom çalışabiliyor. 
Otonom robot, Spot’un üç boyutlu modellerle desteklenen gelişmiş yönetim platformu sayesinde beklenen aksiyonlar kolayca tanımlanabiliyor. Gerekli talimatları alan robot herhangi bir ilave yönlendirmeye ihtiyaç duymadan kendi başına çalışarak görevini tamamlayabiliyor. Kablosuz bağlantı ile desteklenen robot 360 derece kamerayla canlı görüntü aktarımı gibi operatöre destek olabilecek her türlü veriyi anlık olarak sunabiliyor. Rutin olmayan veya acil durum gibi operasyonları yönetebilmek adına uzaktan manuel kontrol imkânı da sağlanabiliyor.
 
Analog Veriler Elde Edilebiliyor.
Sahalarda bulunan farklı tipte analog sayaç, seviye göstergeleri, valf açıklığı göstergeleri ve çeşitli emniyet kontrolleri robot tarafından otonom olarak yapılabiliyor. Ekipmanların fotoğraflarından elde edilen görüntüler işlenerek sayısal veriler elde ediliyor ve zaman serisi oluşturacak şekilde kaydedilip takip edilebiliyor.
 
Sızıntıların tespiti çok daha kolay yapılabiliyor.
Yapay zekâ ile desteklenen kameralar sayesinde zeminde oluşabilecek herhangi bir sıvı kolaylıkla saptanırken, robotun üzerindeki sensörlerle de ortamdaki gazlar tespit edilebiliyor.
 
Termal görüntüleme
Robot, üzerinde bulunan termal kamera sayesinde görüntülenen yerlerin sıcaklık değerlerini de bildiriyor. Alınan sıcaklık verileri işlenerek entegre veri yönetim sistemi sayesinde geriye dönük karşılaştırmalarla daha akıllı uyarılar elde edilebiliyor.
 
Emniyet için yeni bir boyut – 3 boyutlu modelleme
Robot, ortam tarama kameralarıyla bulunduğu ortamın üç boyutlu modellerini de oluşturabiliyor. Görüntü işleme yöntemleriyle nesneler tanımlanabiliyor ve daha önceden elde edilen verilerle de karşılaştırılarak ortamda bulunmaması gereken yabancı maddeler için uyarı oluşturabiliyor. Bu yöntemle elde edilen en büyük kazanımlardan biri de acil durumlarda kullanılacak tahliye güzergâhlarının daima açık tutulabilir olması.
 
Ayrıca, robot belirlenen rotalar üzerinde bulunan engelleri çevre algılama sensörleriyle tespit ederek engeli aşması için gereken aksiyonu hiçbir müdahaleye ihtiyaç duymadan, gelişmiş karar destek mekanizmalarıyla belirleyebiliyor.” dedi.

About Author

1 thought on “Boston Dynamics Robotu Spot, Tüpraş’ta İşe Başladı

Bir cevap yazın