Benzinli Araçları Elektirikliye Dönüştürme İşi Hızla Büyüyor

5/5 - (4 votes)

Benzinli ve dizel araçlar elektrikliye dönüştürülebilir mi? Otomobil dünyasının en merak edilen sorularından biri olmakla beraber hızla bir sektör olma yolunda ilerleyen dönüşüm süreci halini aldı.

CNBC’nin haberine göre elektrikli araç satışları 2022 yılında bir önceki yıla göre %55 artış gösterdi. İçerisinde bulunduğumuz 2023 yılında da ilgi bir hayli yüksek.

California, San Diego merkezli Bream’s dönüşüm şirketi, CNBC’ye verdiği demeçte ilginin çok yüksek olduğunu ve bunun yapmak isteyenlerin randevu alarak aylarca beklemesi gerektiğini söylüyor.

Bream’den gelen açıklamada “Şu anda elektrikli arabalara dahil olmak 90’ların başındaki bilgisayarlara dahil olmak gibi… Sürdürülebilir yakıtlara geçişin araba kültürüne dahil olan insanlar ve otomobil tutkunları için eğlenceli ve heyecan verici olmasını istiyoruz” denildi.

Dönüşüm atölyelerinin yanı sıra bu projelerle ilgilenen hızla büyüyen bir DIY (Kendin Yap) topluluğu mevcut. Elektrikli araçların karmaşıklığı korkutucu olabilir ancak bu ekibin bir parçası olan 14 yaşındaki Frances Farnam’ının 1976 model Porsche 914’ü elektrikliye dönüştürmesine engel olmadı. Frances, arabayı üç yıl önce satın aldı ve dönüşüm sürecini YouTube kanalında paylaşıyor.


Frances, “Her zaman bir elektrikli araba istemişimdir ve annemin bir BMW i3′ü (elektrikli) var. Umarım bununla yaptığım şey bunun çok zorlayıcı olmadığını kanıtlar. Bunu sadece arka bahçemde babamla yapıyorum.” dedi.


EV West’in kurucusu ve CEO’su Michael Bream, CNBC’ye yaptığı açıklamada “Bu bir 1976 model BMW. Gerçekten keyifli sürüşü olan ancak güçsüz, performansı düşük bir araba. Bu özel müşteri, bizim ‘tam anlamıyla en iyisi’ dediğimiz yöntemi seçti ve bu araca 550 beygir gücünde Tesla tahrik ünitesi takılıyor” dedi.

Bu arada Porche dönüşümünü yapan 14 yaşındaki Franches, otomobillerin elektrik sistemleriyle nasıl çalışılacağını öğrenmek için bir elektrikli araç satış sonrası servisi olan Legacy EV’den dönüşüm yapmanın tüm inceliklerini öğreten bir kurs aldı.

Satış sonrası parça destek ve geliştirme ekosistemi, kendi elektrikli araçlarını yapmak isteyen Frances gibi insanlara destek olmak için EV odaklı (elektrikli araçlar) parçalarla hızla büyüyor gibi görünüyor. Hem Ford hem de GM, EV dönüşümleri için bileşenler ve dönüşüm kitleri sunuyor. Bunların dışında başka birçok şirket de sektöre girmek için hazırlanıyor. Bunlardan birtanesi de Toyota.

Otomotiv üreticilerini ve satıcılarını temsil eden bir ticaret organizasyonu olan Specialty Equipment Market Association (SEMA) da piyasada EV odaklı ürünlerin sayısının hızla arttığını doğruladı. SEMA’nın başkanı ve CEO’su Mike Spagnola “SEMA’da iki yıl önce bir EV bölümü açarak başladık. İlk başta 2,000 metrekare alanı kaplıyordu. Geçtiğimiz yıl ise 22,000 metrekareye çıktı… Eminim önümüzdeki beş yıl içinde bu alan 100,000 metrekareye ulaşacak.” dedi.

About Author

Bir yanıt yazın