Saatte 537 Km Hıza Ulaşan Süpersonik Araba

Derecelendirme

Anahtar kelimeler: dünya araba hız rekoru 520 km oldu bugatti hız rekoru dünya hız rekoru insan en hızlı araba dünyanın en hızlı arabası bugatti chiron hız rekoru dünyada ulaşılan en yüksek hız koenigsegg

Hız rekorunu kırmak için geliştirilen jet motora sahip süpersonik Bloodhound LSR, yapılan son testlerde saatte 334 mil / 537.5 kilometre hıza ulaştı. Testler Güney Afrika’da bulunan Kalahari Çölü’nde gerçekleştirildi. Hız testlerinin başladığı hafta geçen hafta olarak biliniyor ve süpersonik aracı İngiliz RAF filo komutanı Andy Green kullandı.

Bloodhound LSR Süpersonik aracın gelecek yılki hedefi saatte 1.000 mil / 1.609 kilometre hıza ulaşmak. Mühendisler çalışmalarını hızı günde 50 mil / 80.4 kilometre arttıracak şekilde yürütüyorlar.

Bloodhound LSR, EuroFighter jet motoruna sahip ve 135.000 beygir itiş gücü üretebiliyor. Buda 130’un üzerinde Formula 1 yarış arabalarına eş değer.

Bloodhound LSR, 13 saniyede 50 milden 300 mil / 80.4 km’den 482.8 km hıza ulaşabiliyor.

Mevcut rekor daha önce 15 Ekim 1997 yılında İngiliz bir pilot tarafından dünyanın ilk sesten hızlı otomobili Thrust SSC ile kırıldı. Thrust SSC Nevada çölünde 763 mil / 1.227.9 kilometre hıza ulaştı.

thrust supersonic car ile ilgili görsel sonucu
Thrust SSC

Thrust SSC, jet yakıtı ile çalışan motorlara sahiptir. Alüminyum alaşımlı tekerleklerinden fren sistemine sahiptir. Ayrıca durmasına yardımcı olmak amaçlı arkadan paraşüt açılmaktadır.

Thrust SSC, 2 adet Rolls-Royce Spey turbofan motora sahip.

Thrust SSC’nin en etkileyici yönlerinden biri saatte 960 km hızla giderken 16 saniyede durabilmesi.

Geliştirme aşamaları ve nihai testleri de tamamlandığında Bloodhound LSR’nin de bir takım özellikleri netleşmiş olacak. Sizce Bloodhound LSR, Thrust SSC’nin rekorunu kırabilecek mi?

About Author

Bir yanıt yazın