Polis Boston Dynamics’in Robot Köpeklerini Test Ediyor

5/5 - (2 votes)

Black Mirror Dizisi Gerçek Mi Olacak?

ABD merkezli ve sahiplerinin arasında Google’ın da bulunduğu Boston Dynamics robot ve yazılım geliştirme şirketi sürdürdüğü çalışmalarla ve özellikle takla atıp jimnastik hareketler yapabilen Atlas Robot ile bir çok kez gündeme gelmişti. Bu çalışmalarının arasında kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak ve arama kurtarma çalışmalarında kullanılmak üzere geliştirdiği robot köpek Spot da vardı.

Neler yapabileceği ve ne kadar fayda sağlayabileceği değerlendirilirken ABD’de Massachusetts Eyalet Polisi, Boston Dynamics’den 90 günlüğüne kiralayıp kullanarak yeteneklerini test etti.

Konu ile ilgili bazı açıklamalarda bulunan Massachusetts Eyalet Polisi, bomba gibi potansiyel tehlikeleri her zaman uzaktan denetlemek için bu gibi sistemleri kullanacaklarını açıkladı.

Polis sözcüsü David Procopio, Spot’un diğer kullandıkları robotlar gibi mobil uzaktan gözleme cihazı olarak kullandıklarını belirtti. Konuşmasının devamında “Robot teknolojisi, kolluk kuvvetleri için değerli bir araçtır. Potansiyel olarak tehlikeli ortamlarda durumsal farkındalık sağlama yeteneği kazandırıyor” dedi.

Ancak David Procopio, Spot’un kullanım detayları hakkında bilgi vermekten kaçındı.

Sivil toplum kuruluşları bu durumu hoş karşılamıyor ve her fırsatta buna tepkilerini dile getiriyorlar. Buna istinaden olacak ki Boston Dynamics’in İş Geliştirme Başkan Michael Perry, Spot’u silah olarak kullanma şanslarının bulunmadığına dair güvence verdi.

black mirror robot köpek ile ilgili görsel sonucu

Açıkçası konu akıllara Black Mirror dizisindeki robot köpek bölümünü getiriyor. İnsan ve canlıları avlayan robot köpekler! Tabi ki şuan için bir tehdit yok ama gidişatın pek bir farkı var mı?

Video şiddet unsurları içermektedir!

Ayrıca bakınız;

About Author

Bir cevap yazın