Ön Belleğe Alınan Web Sitelerini Görüntüleme

4.7/5 - (3 votes)

Anahtar kelimeler; önbelleğe nasıl girilir google önbellek mobil chrome önbellek görüntüleme google cache nasıl kullanılır google önbellek nedir google önbellek silme referans veri önbellek versiyonları kontrol ediliyor kapanan siteleri görme

Başta arama motorları ve bazı siteler bot kullanarak tüm web ortamını tarayıp siteleri bir sonraki ziyarette ulaşılamamasına karşın ön belleğe alıyor. Bu işlem aynı zamanda sayfaların daha hızlı yüklenmesini de sağlıyor.

Sizlerinde takip ettiği bir site varsa ve sayfasında değişiklik olduğunu düşünüyor ya da ilgili sayfaya ulaşamıyorsanız çeşitli ön bellek görüntüleme yöntemlerine başvurabilirsiniz. Site sunucusunda bir hata dahi olsa ön belleğe alındıysa görüntüleyebilirsiniz.

Site ön bellek sayfaları nasıl görüntülenir?
Bunun için pek çok yöntem var. Başta Google, Bing ve Yandex arama motorlarını kullanarak ya da aşağıda belirttiğimiz web arşiviyle ve çeşitli ön bellek siteleri ile görüntüleyebilirsiniz.

Google ile görüntülemek için arama sonuçları listesinde ulaştığınız sayfayı bularak resimdeki gibi önce sayfa linkinin sonunda yer alan aşağı yönlü küçük yeşil ok’a ardından çıkan ön bellek simgesine tıklayın.

Yandex ile ön belleğe alınan sayfaları görüntülemek için Google’daki gibi aynı yöntemleri izlemeniz yeterli.

Bing ile ön belleğe alınan sayfaları görüntülemek için de aynı yöntemi kullanıyoruz.

Arama motorları dışında web sitelerini ön belleğe alan siteler de mevcut.

CachedViews.com ön bellek kaydı tutan web sitelerinden biridir. Ulaşmak istediğiniz sayfanın linkini yapıştırıp Google veya Archive.org’un ön belleğinden sayfayı görüntüleyebilirsiniz.

CachedView de ulaşamadığınız web internet sitelerinin ön belleğe alınmış halini sizlere sunuyor.

Wayback Machine internetin devasa bir arşividir. Sitelerin arşivini tutan kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. En son bilinen 330 milyarın üzerinde web sayfası arşivine sahipti. Filmden çeşitli videolara, kitaptan arşivlere, resimden ses kayıtlarına ve programlara olmak üzere neredeyse sınırsız bir arşive sahip. 20 yılı aşkın web geçmişi olan Wayback Machine bir dönem Türkiye’de engellenmişti.

About Author

Bir cevap yazın