Dünyanın İlk Otonom (Sürücüsüz) Kamyonu Teslimata Başladı

Derecelendirme

İsveçin başkenti ve en büyük şehri Stockholm merkezli Einride şirketi taşımacılık endüstrisinin dönüşümünü başlatmaya karar verdi ve elektrikli bir otonom (sürücüsüz) kamyon olan T-pod’u geliştirdi.

Sürücüsüz elektrikli kamyon Çarşamba günü halka açık yollarda günlük teslimatların dağıtımına başladı. Einride ve lojistik müşterisi DB Schenker bunu dünyada bir ilk olarak niteledi.

Şirketin CEO’su Robert Falck, şirketin gerek üretimi arttırma gerekse de sipariş alımı konusunda büyük tedarikçilerle ortaklık görüşmeleri yapıldığını ve firmalarının büyük kamyon üreticileriyle gelecekte bağlantı kurulabileceği konusunda olumsuz bir düşünceye sahip olmadıklarını dile getirdi.

T-pod otonom sisteminin kontrolü ve görsel verileri işlemek için NVIDIA DRIVE platformunu kullanıyor. Kilometrelerce öteden tek bir operatör aynı anda 10 tane aracı kontrol edip denetleyebilecek.

Aracın yükle birlikte toplam ağırlığı 26 tona kadar ulaşabiliyor. Araçta sürücü kabini ise bulunmuyor. Bu sayede T-pod kara yolları geçiş maliyetleri ve yakıt giderlerinin ciddi oranda düşmesi ile büyük tasarruflar sağlayacak. Aynı zaman 0 emisyon ile tam bir çevre dostu.

Eski bir Volvo yöneticisinin Reuters’a verdiği demeçte “Halka açık yol izni önemli bir dönüm noktası… ve yollarda otonom teknolojiyi ticarileştirmek için bir adım” dedi.

Robert Falck, başkan ve kurucu “Akıllı hareket şu anlama gelir: sıfır emisyon, sıfır atık, sıfır trafik ölümü. Teknoloji bunun gerçekleşmesi için ilerleme kaydetti. Kalpleri ve zihinleri takip etme zamanı.”

T-Pod Teknik Özellikleri

Yükleme kapasitesi15 E palet
MenzilTek şarjla 200 km
En yüksek hız85km / s (elektronik olarak sınırlandırılmış)
Pil kapasitesi200kWh
Boyut7 x 2,5m (yaklaşık olarak)
Ağırlık26 ton tamamen dolu

T-Log

T-pod’un güçlendirilmiş versiyonudur. Arazi ve orman gibi zorlu koşullarda ilerleyebilir. 300 kWh pillere sahip T-log 16 ton yük taşıyabilir. T-pod ve T-log otonom bel kemiği Lidar, Radar ve Kameralarıdır.

Lidar

Lidarlar, çevreyi incelemek için elektromanyetik bir darbe yerine, dönen bir aynaya yansıyan kızılötesi bir lazer ışını kullanır. Hızlı gelişen bir teknoloji olan lidarlar, özelliklerinden bağımsız olarak herhangi bir nesneyi tespit edebilir.

Radar

Zamana karşı test edilmiş ve dayanıklı, radar sensörleri, nesnelerin yerini yansıtan ve karanlıkta gezinmek için ses dalgalarının kullanımı gibi, nesnenin konumu ve hızı hakkında bilgi veren, elektromanyetik bir darbe yayar.

Kamera

Renge ve kontrasta duyarlı olan kameralar şerit işaretlerini ve trafik işaretlerini okuyabilir. Pasif bir sensör olan kameralar, radarlar ve lidarlar gibi aktif sensörleri tamamlar ve T-log’un durum bilinci sistemine fazlalık kazandırır.

About Author

Bir cevap yazın