Renault Zoe Güvenlik Konusunda Sınıfta Kaldı

1/5 - (2 votes)

Avrupa pazarında otombillerin güvenliğini ve performansını değerlendiren Euro NCAP Renault’un elektrikli aracı Zoe’yi değerlendirdi. Renault Zoe güvenlik konusunda sınıfta kaldı.

Renault elektirikli aç piyasasına giriş konusunda gecikmedi hatta kayda değer adımlar attı ancak güvenlik konusunda isteneni veremedi. Öyleki Renault Zoe güvenlik testlerinden bir yıldız bile alamadı.

Yetişkin yolcu değerlendirmesinde %43 düşük derece alan Renault Zoe’nin testlerde diz ve göğüs bölgelerinin riskli bulunduğu, darbe ya da baskı anında belirtilen bölgeri korumak için güvenlik önlemlerinin yetersiz olduğu belirtildi. Özellikle diz bölümünde farklı boylara sahip yolcularda ön görülemez risklerin ortaya çıkabileceği belirtildi. Yandan çarpışma teslerinde ise yolcunun kafasının direk yan direklere çarpıp kafa travması ile sonuçlanacağı belirtildi.

Çocuk yolcular için %51’lik bir derecelendirme alan Zoe’nin çocuk yolcularda baş kısmının güvensiz olduğu, çocuk koltuğu bağlantılarında da ISOFIX CRS üreticileri ile Renault’un verdiği bilgilerin çelişkili olması nedeniyle de yetersiz ve güvensiz bulundu. 10 yaşındaki bir çocuğun yandan çarpma sonucunda baş kısmının aracın içi ile temas ettiği tespit edilerek güvensiz bulundu.

En düşük puanı %41 derecelendirme ile yaya çarpışma testinde alan Zoe’nin ön kaputunun yaya çapışma sırasında gerekli darbe ve yük karşılamayı sağladığı ancak sabit ön direklerin kötü sonuçlar verdiği belirtildi. Buna ek olarak Euro NCAP tarafından “Tampon, tüm test pozisyonlarında yayanın bacaklarına iyi koruma sağladı. Bununla birlikte, pelvisin korunması neredeyse tamamen zayıftı. Yayalar ve bisikletliler gibi savunmasız yol kullanıcılarına tepki verebilen otonom bir acil durum frenleme (AEB) sistemi mevcuttur. Ancak bu sistem bir seçenektir ve bu nedenle bu değerlendirmenin bir parçası olarak test edilmemiştir” dendi.

About Author

Bir cevap yazın