Uçak Nasıl Uçar? Uçakların Uçma Prensibi

5/5 - (1 vote)

Uçak nasıl uçar? Uçak nasıl uçar kısaca, Uçak nasıl uçar fizik, Uçak nasıl uçar okul öncesi pilot uçağı nasıl kaldırır tek motorlu uçak nasıl uçar pervaneli uçaklar nasıl uçar uçaklar ve kuşlar nasıl uçar uçaklar nasıl iniş yapar

Tonlarca ağırlıktaki metal yığını nasıl uçuyor acaba diye hayretler içerisinde bakıyor ve buna cevap olarak tabi ki motorları sayesinde diyoruz. Aslında değil. Bilinenin aksine uçağın uçmasını sağlayan sistem motorları değil kanatlarıdır. Motorlar sadece öndeki havayı çekip arkaya aktararak itiş gücü oluşturur. Bu itiş gücüne de thrust denir. İtiş gücü ile birlikte uçak ileri doğru hareket etmeye başlar. Uçağı etkileyen dört adet güç vardır. Bunlar itiş, çekiş, kaldırma ve ağırlık. İtiş gücü motorlar tarafından oluşturulan ileri itme gücüdür. Çekiş gücü uçağın havada çekildiği sırada gösterdiği direnç gücüdür. Kaldırma gücü ise kanatların havada hareket etmesi sonucu gelişir.

Hava, kanatların kavisli üst kısmında hareket ettikçe hızı artar ve bu durum kanatlar üzerindeki basıncı azaltır. Yani kanadın aerodinamik yapısı sayesinde üst kısmından geçen hava daha hızlı hareket eder. Altından geçen hava ise daha yavaştır. Bu durum kanadın üst kısmındaki basıncın düşmesine neden olur. Kanadın üst kısmındaki basınç, kanadın alt kısmındaki basınçtan daha az olduğu zaman uçak kalkar. Kaldırma gücü ile bastırma gücü eşitlendiğinde uçak uçmaya başlar.

Konunun başında motorların sadece ileri doğru olan hareketi oluşturduğundan bahsetmiştik. Uçağın motorlar tarafından ileri doğru hareketini sağlaması ise sadece motorlardaki pervaneler sayesinde gerçekleşmiyor. Hızlı dönen pervanelerin tonlarca ağırlığı itmesi zaten fizik kurallarına da aykırı. İşte tamda bu noktada uçak motorunun içerisinde büyük bir sır yatıyor. Pervanelerden içeri çekilen hava kompresör içerisinde sıkıştırılır. Sıkışmış hava oradan da tribüne aktarılır ve orada hava ve yakıt karışarak yanar. Bunun sonucunda motorun egzoz kısmından yani motorun arka kısmından hava dışarıya tahliye edilerek ortalama 19 ton civarında (uçak ve motor tipine göre değişir) itiş gücü sağlanır. Uçak motorunun ön kısmından çekilen hava arka kısımdan bu şekilde tahliye edilerek tonlarca ağırlıktaki uçağın ileri doğru hareketi sağlanır.

About Author

1 thought on “Uçak Nasıl Uçar? Uçakların Uçma Prensibi

Bir yanıt yazın