Elon Musk’a Göre 2020’nin Sonunda Otonom Taksiler Yolda

Derecelendirme

Elon Musk yeni bir iddia ile gündemde. Elon Musk ve Tesla bir çok başarılı işe imza atsa da şirketin zarar etmesi ve bazı başarısız projeleri göz ardı edilemeyecek seviyede. Bu yüzden Elon Musk neredeyse kendi kurduğu şirketi olan Tesla’dan kovulma noktasına geldi. Ancak hala yeni iddia ve proje açıklamaları devam ediyor.

Elon Musk son yaptığı açıklamada eğer işler yolunda giderse önümüzdeki yılın ortalarında yollarda 1 milyondan fazla kendi kendine sürüş yeteneğine sahip otonom araçlar olacak ve bundan bir kaç sonra da otonom taksiler.

Pazartesi günü düzenlenen yatırımcılar etkinliğinde konuşan Elon Musk önümüzdeki aylarda sürüş ağının filosunu oluşturacaklarını ve 2020’nin sonuna kadar hizmetin başlayacağını belirtti. İlginç bir noktaya değinen Musk öngördüğü dünyada Tesla sahiplerinin bir düğmeye basarak araçlarını çağırabileceklerini ve hatta Tesla sahiplerinin iş yerinde çalışırken veya evde ev işi yaparken kendi araçlarını, taksi isteyen birine göndererek para kazanabileceklerini söyledi. Yani telefonunuza bir bildirim geldiği zaman şartları uygun bulduğunuz taktirde onaylayarak aracınızı o kişiyi alması için gönderebileceksiniz ve bundan para kazanabileceksiniz. Bunu anlattıktan sonra Musk şunu söyledi “Aslında bakarsanız Tesla’dan başka bir şey almak deliliktir.” Bununla da kalmayıp 2019 yılında otonom bir araç yerine yakıtlı bir araba almayı, 1900’lerin başında yakıtlı bir araba yerine at almakla kıyasladı.

Elon Musk’a göre bu vaadinin yerine gelmesi için gereken tek şey üzerinde çalıştıkları yazılımı tamamlamaları ve gerekli olan yasal izinleri alabilmeleri.

California’da bulunan Berkeley Üniversitesi’nden emekli olan otonom sürüş konusunda uzmanlaşmış mühendis Steven Shladover’e göre herşey aldatmaca. Shladover’a göre bu teknolojiye ne Tesla ne de bir başkası sahip.

Carnegie Mellon Üniversitesi’nden elektrik ve bilgisayar mühendisliği profesörü Raj Rajkumar ise şunu söyledi “Tipik bir Elon Musk aldatmacası.”

Artık yorum sizde. Sayfanın alt kısmından görüşlerinizi belirtmeyi ihmal etmeyin.

Otonom nedir? : Otonom, Fransızca bir kelimedir ve “Özerk” anlamına gelmektedir. Bu doğrultuda kendi kendini yöneten ve kendi kendine sürüş yeteneğine sahip olan araçlara otonom araçlar denir.

About Author

Bir cevap yazın