42.000 Yıl Sonra Yeniden Hayata Döndüler

Derecelendirme

Rusya’da yapılan bir çalışmada nematodes veya diğer adıyla yuvarlak solucan olarak bilinen türlerin radyokarbon testlerinde 30.000 ile 42.000 yıl önce donduğu ve Rus bilim insanları tarafından bazılarının yeniden canlandırıldığı iddia edildi.

Yerin 30 ve 3,5 metre altında bulunan örnekler -16°C laboratuvar ortamında saklandı. Bir süre sonra sıcaklık 20°C’ye çıkarıldı ve etrafına solucanların beslenebileceği besinler bırakıldı. Birkaç hafta sonra örnekler yaşam belirtisi göstermeye başladı ve hareketlendiler. Ayrıca yiyecekleri yemeye başladılar.

Doklady Biyoloji Bilimlerin ‘de yayınlanan makalede şöyle denildi “Böylece, verilerimiz çok hücreli organizmaların doğal kriyo konservasyon koşulları altında uzun süre (on binlerce yıl) kriyobiyoz olarak hayatta kalma kabiliyetini göstermektedir.”

Uzmanlara göre eğer organizmalar donma sırasından hasar almadıysa ve donduktan sonrada fiziksel hasarlardan korunuyorlarsa çok uzun bir süre boyunca çözülme/rehidrasyon sırasında canlanabilmeleri gerekir. En büyük sorun eski örneklerin günümüz organizmalarıyla kirlenme potansiyeli.

Radyokarbon nedir? : Radyokarbon bir çeşit tarihlendirmedir. Yapısında organik madde bulunan fosil ve organizmaların yaşının hesaplanmasında arkeolojide kullanılır.

Rehidrasyon nedir? : Ağır sıvı kaybından sonra tekrar gerekli sıvının kazanılmasıdır.

About Author

Bir cevap yazın