Neuralink Düşünce Gücüyle Maymuna Bilgisayar Oyunu Oynattı

5/5 - (2 votes)

Elon Musk ve sekiz nörolog ile birlikte 2016 yılında San Francisco’da kurulmuş bir Amerikan nöroteknoloji şirketi olan Neuralink Corporation, maymunun beynine yerleştiriği bir çip sayesinde bilgisayar oyunu oynayabilmesini sağladı!

Neuralink Corporation, implante edilebilir beyin-makine arayüzleri geliştirmek amacıyla kurulmuştu. Şirket, felçli kişilerin mobil cihaz ve bilgisayarları hızlı ve kolay bir şekilde kullanabilmeleri için sinirsel aktivitelerini doğrudan kullanmalarını sağlayan, implante edilmiş kablosuz yüksek kanallı bir beyin-makine arayüzü (BMI) geliştiriyor.


Deneyden 6 hafta kadar önce maymunun beynine bir çip yerleştirildi ve maymunun hareketleri bağlı olduğu sistem tarafından takip edilerek kaydedildi. Pager ismi verilen maymunun her başırılı hamlesinden sonra muzlu süt verilerek ödüllendirildi.

Pager tüm bu başarıyı ellerini kullanmadan beyin gücü ile gerçekleştirdi. Deneyin amacı uzuvlarını kaybeden ve elini kolunu kullanamayan felçi insanların hayatını önemli ölçüde kolaylaştırmak. Engelli insanlar bu sayede akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve robotik uzuvları kolaylıkla kontrol edip yönetebilecekler.

Beyne yerleştirilen Nöro implant;

Nöral sinyalleri alan, işleyen ve ileten kapalı, implante.
Nöral sinyalleri alan, işleyen ve ileten implante.

Kaynak: https://neuralink.com/blog/

About Author

Bir cevap yazın