Otomobillerin Elektrikliye Dönüşümü

Derecelendirme

elektrikli araç dönüşüm kiti, elektrikli araç dönüşüm maliyeti, elektrikli araç dönüşüm, elektrikli araca dönüşüm maliyeti, volkswagen beetle Elektrikli otomobile geçiş gerek fosil yakıtın azalması ve pahalılığı gerekse de çevre kirliliği açısından artık kaçınılmaz. Bir çok marka elektrikli otomobil denemesi yaparken bazı markalarda çoktan piyasaya elektrikli modellerini sürdü bile. Otomobilde devrim niteliğine sahip bu yeni teknoloji kullanıcılar tarafından olumlu yönde karşılansa da çok fazla talep görmedi. Elektrikli motor ve güç kaynağı sistemlerinin yeni olması, elektrikli otomobil menzillerinin kısa oluşu ve her yerde henüz şarj istasyonu kurulamamış olması kullanıcıları biraz ürküttü. Fakat yinede insanlar elektrikli otomobillerin daha çok gelişmesi menzilinin artmasını ve fosil yakıttan elektrikliye dönüşümün gerçekleşmesini bekliyor. Başlıca neden fosil yakıtın pahalılığı.

Elektrikli araç sayısının günümüzde az olmasının diğer bir nedeni de pahalı olması. Bu nedenle çoğu kesimin alabileceği mantıklı fiyatlarda değiller. Belki dönüşüm %100 gerçekleştikten sonra günümüz otomobilleri ile piyasa değerleri aynı olabilir ki sanırım olmak zorunda olacak. Örneğin Fransa 2040 yılında fosil yakıtlı arabaları tamamen yasaklayacağını açıkladı. İşte bu noktadan sonra herkes nasıl alacak ve elimizdeki otomobiller ne olacak sorusu ortaya çıkıyor? Her otomobilde mümkün olur mu bunu zaman gösterecek ama Volkswagen Beetle elektrikliye dönüştürülmeye başlandı bile!
ECC (Electric Classic Cars) adındaki İngilterede bulunan bir firma klasik otomobiller dahil pek çok aracı elektrikliye çevirme işlemini gerçekleştiriyor ya da sizin için istediğiniz parçaları tedarik ediyorlar.

4 vitesli bir 1965 model Volkswagen Beetle’ın motoru sökülerek direk şanzımanına elektrikli bir motor monte edildi. Toplamda 118 Volt çıkış veren lion bataryalara sahip. Genel olarak gereken malzemeler ise bir AC motor, kontrolör, akü şarj cihazı, piller, akü kutuları, kablolar ve gerekli tüm bağlantı parçaları. Ayrıca harici daha küçük bir 12 Voltluk kurşun asitli batarya da, farları, cam sileceklerini ve diğer aksesuarları çalıştırmak için gerekli. Bu harici pil, lityum iyon pillerden bir besleme alan DC (doğru akım) dönüştürücü ile şarj edilir. Piller standart bir 10 amperlik şarj cihazı ile 8 saatte şarj edilebiliyorken 32 amperlik bir şarj cihazı kullanarak çok daha hızlı şarj edilebiliyor. Ayrıca elektrikli araçlar kurulan şarj istasyonlarında da şarj edilebiliyor.


Performansta ise EEC firması tarafından sağlanan motordan gelen güç çıkışı 71 hp ve 120 torktur. Araç menzili ise 100 mil yani 160.9 km. Eğer ki araç üzerine rejeneratif fren sistemi uygulanabilirse menzilin %20 daha fazla artacağı belirtiliyor. Rejeneratif fren sisteminde araç her fren yapışında kendini şarj ediyor.
Dönüşümün ortalama süresi 1 ile 2 hafta arası ve maliyeti 20 bin Euro civarında tabi bu fiyat İngiltere için geçerli olan ve onların enflasyon bazı ile orantılı bir fiyat yani kısacası orada fiyat uygun. Türkiye’deki maliyeti için bir araştırma yapmak gerekir.

About Author

Bir cevap yazın