2020’de Akıllı Telefon Görüntü Sensöründe Lider Sony

4/5 - (1 vote)

Strategy Analytics Cep Telefonu Bileşen Teknolojileri raporuna göre küresel çapta akıllı telefon görüntü sensörü pazarında Sony, %46 gelir payı ile pazarın en üst sırasında yer aldı. 2020’de yıllık bazda %13 artışla 15 milyar dolarlık toplam gelir elde etti. Sony’i Samsung System LSI ve OmniVision Technologies izledi. Bu üç tedarikçinin pazarda toplam gelir payı ise %85’i buluyor.

Strategy Analytics’de görevli kıdemli analist Jeffrey Mathews bu durum için şöyle dedi;

“BDT satıcıları, 2020’de akıllı telefon katmanlarında agresif bir şekilde yüksek çözünürlüklü sensörleri ve daha yüksek sensör sayısını benimseyen akıllı telefon OEM’lerinin güçlü talebini gözlemledikçe, pandemi görüntü sensörü pazarındaki büyümeyi engellemedi” “Samsung, OmniVision ve SK Hynix, satıcı Huawei üzerindeki yaptırımlar nedeniyle kilit işini kaybettiği için Sony’den pay almaya devam etti. Sony’nin pazar hakimiyetinin, akıllı telefon görüntü sensörü pazarındaki artan rekabetten dolayı giderek daha fazla tehdit edileceğini düşünüyoruz. “

Diğer analistlerin yorumlarını özetlemek gerekirse akıllı telefonlarda gerek uygulamalar gerekse fotoğrafçılığa merak kamera kullanımına talebi arttırıyor ve geliştiricileri bu alanda yeniliklere zorluyor. Markaların akıllı telefonlardaki rekabette kamera payı ve özellikle artan kamera sayısı büyük faktör haline geldi ve bu da sensor pazarına hakim devler arasında rekabeti kızıştırdı.

Akıllı telefonlar sensor pazarında hakimiyet;

  • Sony %46
  • Samsung LSI %29
  • OmniVision %10
  • Diğerleri %15

Kaynak: https://www.eetasia.com/sony-dominates-smartphone-image-sensor-market-in-2020/

About Author

Bir cevap yazın