Dünya’nın En Büyük Uçağı

Derecelendirme

Evet, 117.3 metre kanat açıklığı ile dünyanın en büyük uçağı. Kanatları bir futbol sahasından daha uzun. Adı Stratolaunch.

Stratolaunch’un ikiz gövdesinin uzunluğu 72.5 metre uzunluğunda. Kuyruk yüksekliği ise 15.2 metre uzunluğunda. Stratolaunch ortalama 250 ton ağırlığında ama henüz geliştirilme aşamasında ve bu miktar değişebilir.

ABD’nin Kaliforniya Eyaleti’nin güneydoğunda bulunan Mojave Hava ve Uzay üssünde dünyanın en büyük uçağının üretimi için 88.000 metrekarelik özel bir hangar yapıldı.

İlk uçuşunu geçtiğimiz Nisan ayında gerçekleştiren Stratolaunch, 17.000 feet yükseklikte yani ortalama 5.000 metrenin üzerinde 2.5 saat boyunca çeşitli manevra ve testler gerçekleştirdi. İlk uçuşunda 189 mil / 304 km hıza ulaştı.

stratolaunch-2019-4

Bu devasa uçağın amacı yörüngeye yerleştirilecek uydu vb. ekipmanları taşıyan roketleri taşımak. Buradaki amaçta fırlatma maliyetlerini azaltmak. Bu görev için tahmini 2021 yılında hazır olacak.

6 adet Pratt & Whitney PW4000 motora sahip bu devasa uçak Eylül 2017 yılında motor testlerini başarıyla tamamlamıştı.

CNET-stratolaunch-12
CNET-stratolaunch-13
Roket Fırlatma Simülasyonu

Resimde de görebileceğiniz gibi roket fırlatma simülasyonunda uçak 35.000 fit / 10 bin kilometrenin üzerine çıkarak roketi fırlatıyor ve bir süre sonra roketler kendi motorunu çalıştırarak yoluna devam ediyor.

Stratolaunch, Orbital ATK’nin inşa ettiği Pegasus XL roketleri taşıyacak. Roket taşıma alanı iki gövdenin ortası ve şuan için üç adet taşımak üzere tasarlandı. Uçak çift gövde ve çift başlı ama sadece sancak tarafındaki kokpit alanı insanlı. İskele tarafındaki ise boş ve basınçsız.

Uçak toplamda 28 adet tekerleğe sahip. Ana gövdelerde 12’şer adet burunlarda ise 2’şer adet mevcut. Kalkış için 3.600 km uzunluğunda bir piste ihtiyacı var.

About Author

Bir cevap yazın