NASA Ay Kraterine Dev Bir Teleskop Yerleştirecek

5/5 - (2 votes)

Tüm Dünya gibi salgın ve ekonomik krizle boğuşan Amerika’da, NASA hız kesmeden çalışmalarına devam ediyor.

Dünya’nın bazı noktalarına uzayı incelemek ve bazı sorulara cevap aramak için kurulan teleskop ve alıcılar olduğunu biliyoruz ancak Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, bunu bir adım ileriye yani Ay’a taşımayı planlıyor. Radyo sinyalleri ve çeşitli sinyal dalgalarını yakalamak için kurulan çanak şeklindeki alıcılardan aslında Ay yüzeyinde oldukça mevcut olduğu düşünüldü ve bunu değerlendirme kararı alındı. Tabi ki uzaylılarının çanak antenlerinden bahsetmiyoruz bahsi geçen konu Ay üzerindeki doğal yolla oluşan kraterler.

NASA’nın planı 3.200 metreden fazla büyüklükteki bir krater içerisine teleskop çanağını yerleştirerek çeşitli sinyal ve radyo dalgalarını yakalamak. Şayet proje gerçekleştirilebilirse güneş sistemimizdeki en büyük teleskop olacak.

Bu konsept projenin adı LCRT yani Lunar Crater Radio Telescope.

Araştırmacılara göre proje oldukça anlamlı zira Dünya’nın atmosferi ve radyo gürültüsü yoluna girmeyeceği için evreni çok daha ayrıntılı ve net bir şekilde gözlemleyebileceklerini düşünüyorlar.

Araştırmacılar yine bu proje ile geriye dönük bir çok cevap bulma umudu içerisindeler. Evrenin Big Bang yani büyük patlama teorisi ile oluştuğunu iddia eden bilim insanları, patlamadan sonra evrenin genişlemesi ve oluşumu hakkında daha kapsamlı araştırmalar yapabileceklerini düşünüyorlar.

Teleskobu yerleştirme işlemi ise robotlarla yapılacak. Robotlar kratere 0.6 mil çapında tellerden oluşan ağ örerek teleskobu inşa edecekler. Ortada ise sinyalleri toplayacak alıcı yer alacak.

NASA açıklamalarında “LCRT, insanlar tarafından bugüne kadar keşfedilmemiş 10-50 m dalga boyu bandındaki yani 6-30 MHz frekans bandındaki sinyalleri yakalayıp evreni gözlemleyerek kozmoloji alanındaki muazzam bilimsel keşiflere olanak sağlayabilir” dedi.

NASA, LCRT projesine 125.000 $ yatırdı ve önünde 9 ayı var.

About Author

Bir cevap yazın