Çin Yağmur Damlalarını Elektriğe Dönüştürme Üzerine Çalışıyor

Derecelendirme

Çin’li bilim insanları yağmur damlalarını elektriğe dönüştürecek bir panel geliştirdiklerini açıkladı. Yeni bir solar pil de geliştirdiklerini açıklayan yetkililer yeni panelle hem güneşli hem de yağmurlu havada hücreleri tetikleyerek enerji üreteceğini bildirdi. Bu sistem elektronla zenginleştirilmiş grafen elektrodunu boyaya duyarlı bir güneş pili ile birleştiren teknoloji kullanılarak üretilmiştir, bu yeni hücre güneşli günlerde gelen ışıkla ya da yağmur yağdığında yağmur damlalarıyla tetiklenebilmektedir.

Standart akım güneş pilleri çoğunlukla boyaya duyarlı çeşitlerdir. Güneş ışığını emen ve elektronları üreten yani bu şekilde enerji üreten organik boyayı kullanan ince bir fotovoltaik hücre filmi kullanırlar. Bu yeni tasarım bunu yapan bilim insanlarına göre tüm hava koşullarına uygun güneş pilleri teknolojisini daha da geliştirmeye yardımcı olabilir. Yüksek iletken grafenin ince katmanını kullanarak güneş hücresinin yağmurdan gelen gücü etkili bir şekilde kullanabileceğini, yağmurda bulunan tuzun amonyum, kalsiyum ve sodyum iyonlarına ayrıldığını, grafen ve doğal suyu iyonize etmenin harika bir kombinasyonu haline getirdiğini belirtti. Suyun gerçekte grafeni temizlediğini ve sözde-kapasitör görevi gören grafiksel elektronlarla çift tabaka oluşturduğu belirtildi. Katmanlar arasındaki enerji farkı o kadar büyük ki bu elektrik üretimine neden oluyor.

Çin dünyanın önde gelen güneş paneli üreticilerinden ve yenilikçilerinden biri. Önümüzdeki iki yıl boyunca teknolojinin kendi ülkelerinde kullanımında önemli artışlar bekliyorlar. Bunların hepsi ülkenin karbon salınımını azaltmak için tasarlandı ve bu amaçla Çin güneş enerjisi üretimini 2020 yılına kadar 143 GW’a çıkarmak için bir hedef belirledi.

Güneş panelinin yenilik ve teknolojisine de dahil olan çok sayıda ABD firması var ve bunlardan biri lider Tesla CEO’su Elon Musk tarafından oluşturulan Solar City. Şirketin en ileri güneş panellerini ABD’de yapacağını açıkladı.

About Author

Bir cevap yazın