Karanlık Sularda Cam Ahtapot Görüntülendi

5/5 - (1 vote)

ABD’den Schmidt Okyanus Enstitüsü, Pasifik Okyanusunda yaptığı araştırma sırasında okyanusun ulaşılması zor yüksek basınç altında, o ıssız karanlıkta çok nadir rastlanan saydam ahtapot türünü görüntüledi.

1918’den beri var olduğu bilinen Vitreledonella richardi familyasından kafadan bacaklı türler ailesine ait tamamı şeffaf beyni ve iç organları görünen bu cam ahtapot türüne çok nadir rastlanıyor.

Dünyanın en büyük mercan ekosistemlerinden biri olan Kiribati’nin doğusundaki Phoenix Adaları’nda 34 gün boyunca çalışmalarını sürdüren ekip, alanın toplamda 18.636 km kareden fazlasını haritalandırdı. Bu çalışmada ekosistem ve habitatların arasındanki bağlantı ve yaşam formları araştırıldı. Kesin olmamakla beraber çoklu yapıya sahip çok dallı yeni mercan türlerinin keşfedildiği düşünülüyor.

İncelemenin yapıldığı bölgede tespit edilen nadir bir buluntu olan ince, çok dallı bir altın mercan, ışığın olmadığı derinlikte geniş bir alana yayılıyor, bilim insanlarına göre muhtemelen yeni bir tür.
Hayalet bir primnoid mercan, akıntıdan besin toplamak için mercan yapısında kırılgan yıldızlarla kaplıdır.

Dalışların toplamı 182 saatten fazla sürdü ve enstitünün robotu SuBastian’ın kamerasına nadir görülen farklı canlı türleri de takıldı. Bunlardan biri de bir balina köpekbalığı oldu.

Woods HoIe Oşinografi Enstitüsü’nde görev yapan biyolog Dr. Tim Shank “Derinlerde deniz topluluğunu incelemek bu çeşitli organizmaların deniz dağlarında nasıl yaşadıkları, etkileşime girdikleri ve derin okyanusta yaşam çeşitliliğini nasıl sürdürdükleri hakkındaki düşünce biçimimizi değiştirdi” dedi.

Wendy Schmidt, “Okyanus, hayal bile etmediğimiz, keşfetmediğimiz harikalar ve vaatler barındırıyor” dedi.

‘Bunun gibi keşif araştırmaları bizlere neden her yerde deniz ekosistemlerini onarmak, korumak ve daha iyi anlamak için çabalarımızı artırmamız gerektiğini öğretiyor. Çünkü okyanusta başlayan büyük yaşam zinciri insan sağlığı ve sürdürülebilirliği için kritik öneme sahip.’

Kaynak:https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-9774205/Glass-octopus-transparent-skin-visible-organs-caught-camera-Pacific-Ocean.html

About Author

1 thought on “Karanlık Sularda Cam Ahtapot Görüntülendi

Bir cevap yazın