SeaClear Projesiyle Robotlar Denizlerin Dibini Temizleyecek

5/5 - (1 vote)

Günden güne artan çevre kirliliği denizleri de etkisi altına aldı ve deniz canlılarını olumsuz yönde etkiledi. Dolaylı olarak insan sağlığına da etki eden bu durum yüzünden yetkililer gecikse de harekete geçti ancak durumun boyutu geri döndürelemez seviyelere ulaştı.

Deniz ve okyanusları kurtarma çalışmalarından biri de AB destekli SeaClear projesi ile başladı.

Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve finansman sağlanan SeaClear projesiyle çöp dolu olan okyanusların altının temizlenmesi hedefleniyor.

4 ana parçadan oluşan projenin işleyişi drone, iki sualtı robotu ve bir kontrol gemisinden oluşuyor. Gemi ve robotlar daha çok nehir, deniz ve okyanusların bağlantı noktalarında konuşlanarak çöpleri geçiş güzergahlarında yayılmadan yakalayacak. Bu işleme başlamadan önce drone’lar vasıtasıyla tespit yapılacak. Su yüzeyinde tespit edilen kirlilik oranı ile sualtında çöp olduğu kabul edilecek ve robotlar suyun altına dalış yapacak. Robotların çalışma sistemi tutma ve emme mekanizmasından oluşuyor.

Yapay zeka algoritmasına sahip kontrol sistemi sayesinde deniz canlıları ve mercan gibi doğal sualtı yapısına zarar verilmeyecek. Nitekim robotlar bunu ayırt edebilir nitelikte geliştirildi.

SeaClear’ın prototip bir versiyonu Hamburg Limanı’nda ve Hırvatistan’ın Dubrovnik kıyılarında 20 ile 30 metre (66 ila 98 ft) derinlikte test edildi. Test edilen bölgeler birbirlerinden çok farklı zıt bölgeler ve bu seçim projenin ayırt edebilme ve işleyişi konusunda en doğru testi yapabilmek için özellikle yapıldı. Hamburg limanı meşgul bir yer ve endüstriyel bir bölge ayrıca oldukça siltli sulara sahipken Hırvatistan kıyıları çok daha sakin, temiz ve turist odaklı.

Proje ortakları Almanya’nın Fraunhofer Denizcilik Lojistiği ve Hizmetleri Merkezi; Münih, Delft, Dubrovnik ve Cluj-Napoca Teknik Üniversiteleri; SubSea Tech Marseille; Hamburg Liman İdaresi; ve DUNEA Bölgesel Kalkınma Ajansı Dubrovnik.

About Author

2 thoughts on “SeaClear Projesiyle Robotlar Denizlerin Dibini Temizleyecek

Bir cevap yazın