Büyük Değişiklik İçeren Android 12’den İlk Görüntüler Sızdı!

4/5 - (2 votes)

Uzun zamandır konuşulan ve çıkması beklenen Android 12’nin gelecek hafta yapılması planlanan Google I/O’da tanıtılması bekleniyor. Google I/O etkinliği sanal ortamda yapılacak.

Sızdırılan görüntüler yalnızca görsel revizyonu değil yeni eklenen işlevsellikleri de gösteriyor. Göze çarpanlardan bir tanesi de Android 12’nin size bekleyen uyarı ve bildirimlerin sayısını söyleyen gruplandırmayla neleri kaçırdığınızı gösteren bir kilit ekranı ile bildirimleri yenilemesi.

Yeni saat ve hava durumu seçenekleri de dahil olmak üzere bir takım yeni widget ve düğmeler yer alacak. Bununla birlikte arttırılmış güvenlik, görüntüleri kaydetmek için daha verimli video ve görüntü sıkıştırma, daha kolay kopyala/yapıştır seçeneği, iyileştirilmiş ses özellikleri, tabletler, katlanabilir telefonlar ve TV’ler için daha iyi destek, yeniden tasarlanmış bir bildirim menüsü ve tekrarlanan bildirimler için bloklar içeriyor.

Android 12 Ne Zaman Çıkacak?
Konferansta karşımıza çıkması beklenen sürüm Android 12 Beta olacaktır. Bitmiş son kullanıcı sürümünün çıkması büyük olasılıkla önümüzdeki Eylül ayı içerisinde olacak. Muhtemelen yalnızca Google Pixel 5 ve Google Pixel 4 gibi az sayıda telefona gelecektir. Android 12’nin mevcut cihazlarınıza gelmesi üreticilerine bağlı olarak değişir ve bu genellikle aylar alır. Mevcut cihazlarınızın 2022’de Android 12 alması çokta süpriz olmaz.

Kaynak: https://www.techradar.com/news/android-12
https://www.engadget.com/android-12-ui-leak-202831006.html

Bir cevap yazın