Yerli Otomobil Fabrikasının Nereye Kurulacağı Belli Oldu

Derecelendirme

Sabah gazetesi yazarı Ufuk Sandık’ın aktardığı bilgilere göre yerli otomobil üretim fabrikasının yeri Bilişim Vadisi yakınlarında Gebze/Kocaeli’de olacak. Bunun için de çevrede bulunan arazilerde kamulaştırma çalışmaları başlatıldı.

Bir çok il konuşulmuş ve büyük ihtimalle bölgenin kalkınması açısından doğu illerinden biri olacağı dedikoduları yayılmıştı. Tercih tahmin edilenden her ne kadar farklı olsa da yinede bölge stratejik bir nitelik taşıyor denebilir. Öyle ki yerli otomobilin kurulacağı fabrika gerek yan sanayi firmalarına gerekse de Bilişim Vadisi’nin limanına çok yakın. Bölgede otomobil yan sanayi firmalarının bulunduğu TOSB mevcut ve otomobil sanayi deyince akla gelen Bursa şehri, Osmangazi köprüsü aracılığıyla Bilişim Vadisi’ne bağlanıyor.

Yerli otomobilin prototip tanıtımının gelecek ay yapılması bekleniyor. Seri üretim 2021 yılında başlayacak ve yerli otomobil 2022 yılında yollarda olacak. Sonraki 8 yıllık süreçte model sayısının 5’i bulacağı belirtildi. İlk modelin ise C sınıfı SUV segmenti bir %100 elektrikli araç olacağı belirtildi.

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2019/11/18/yerli-otomobile-sayili-gunler-kaldi-baskan-erdogan-bizzat-kullanacak?paging=1

About Author

Bir cevap yazın