PlayStation 5’in Kontrolcüsü DualSense ile Tanışın

3/5 - (1 vote)

Sony’nin uzun süren tasarım çalışmaları ve denemeleri sonucunda Playstation 5’in nasıl bir gamepad’e sahip olacağı kesinleşmiş oldu. Playstation Blog üzerinden Playstation 5’in yeni gamepad’i tanıtıldı. DualSense!

Tasarıma bakıldığında Playstation 4’teki DualShock 4’e göre biraz daha büyük. En azından elde daha iri kalabilecek bir yapıda geliyor.

Tuş kombinasyonu DS4’te “Share”, “Options” ve “Touchpad” ile arttırılmıştı. DualSense’de ise bu konuda bir değişiklik görülmüyor.

Playstation 5 DualSense
Playstation 5 DualSense

Analoglar, L1, L2, R1, R2 tuşlarının siyah, ana rengin beyaz olması soft bir görüntü ortaya çıkarıyor. Ben şahsen daha iyi bir tasarıma ve renk düzenine sahip Playstation 5 kontrolcüsü beklerdim. Yine olmasını beklediğim özellikler arasında touchpad’in bir ekrana sahip olması vardı.

Tasarımın dışında DualSense geliştirilmiş teknik özelliklerle geliyor. Öyle ki bu özellikler tasarımın dışında beklentilerimi bir hayli karşıladı.

DualSense’de Sony dokunsal geri bildirim ve oyun içerisindeki o atmosferi oyuncuya hissettirme konusunda çok çalıştı. Özelleştirilebilir tuşlara sahip DualSense ile oyun içerisinde ok fırlatmak için yay kullandığınızı var sayarsak siz yayı R2 tuşuyla gerdikçe tuş sertleşmeye başlayacak.

Playstation 5 DualSense’de “Share” (paylaş) butonunun yerini “Create” (oluştur) butonu alıyor.

DualSense ile kulaklığa gerek kalmadan oyuncular sohbet edebilecekler. Öyle ki yeni kontrolcü üzerinde yerleşik mikrofon ve hoparlör ile geliyor.

Sony, DualSense ile ilgili daha fazla bilgiyi ilerleyen dönemlerde paylaşacak.

Bir cevap yazın