Xbox X ve Playstation 5 Yükleme Ekranı Süreleri

5/5 - (1 vote)

Bildiğiniz üzere oyun konsollarındaki yükleme yani dolayısıyla bekleme sürelerinin kalkacağı yönündeki tartışmalar uzun bir süre önce başlamıştı.

Oyunlardaki bekleme sürelerinin kalkacağını duyuran ilk firma Stadia için Google oldu. Google Stadia’da bekleme sürelerinin kalkacağının duyulmasının ardından Sony bu duruma tepkisiz kalamadı ve Playstation 5’de üst düzey bir SDD disk kullanarak yükleme ve bekleme ekranlarını kaldırma çalışmalarına başladıklarını duyurdu. Öyle ki geçen Mayıs ayında Sony’nin Tokyo’da yaptığı tanıtımda oyun yüklemesinin sadece 0.83 saniye olacağını duyurmuştu.

Tüm yaşanan bu gelişmeler karşısında tepkisiz kalamayacağını anlayan Microsoft, Xbox Seri X için yükleme ekranlarını en hızlı hale getirmek için çalışmalara başladı.

Yapılan GameSpot röportajlarından birinde Xbox partner yönetim programından Jason Ronald, ister seviye tabanlı bir oyun olsun, ister birinci seviyeden ikinci seviyeye, ister devasa bir açık dünya oyunu ve aslında dünyanın bir ucundan diğerine hızlı seyahat etmek ya da ışınlanmak gibi durumlarda bu yükleme deneyimine sahip olmak zorunda olmadığımızı ifade ederek bunun bazı yatırımlarla mümkün olabileceğini ifade etti.

Bu açıklama ve girişimler gösteriyor ki sıradaki konsol neslinde oyun yükleme ekranlarını büyük haritalardaki bölge geçişlerinde, geniş açık dünya haritasına sahip oyunlardaki fast-travel yani hızlı seyahat sırasında artık beklemek zorunda kalmayacağımız. En iyi SSD performansını kimin ortaya koyacağını zaman gösterecek. Kendi adıma konuşmalıyım ki Fallout 4 hala oynadığım ve çok sevdiğim bir oyundur ama bazı binalara girip çıkarken ve hızlı seyahat sırasındaki bekleme ekranları benim için artık sıkıcı bir hal aldı. Bunun artık gelecek nesil konsol ve oyunlarda olmayacağını düşünmek güzel bir haber ama bu iş gerçekten bir SSD ile çözülebilecek bir konu mu o da merak konusu! Zira Sony, yükleme ekranlarını kaldırmaktan bahsederken bu işi SSD harddiskler ile yapacağına işaret etti.

Kaynak: https://www.gizchina.com/2019/12/22/playstation-5-and-xbox-series-x-zero-loading-time-on-both-consoles/

About Author

Bir yanıt yazın