TCG Uçak Gemisinde Bayraktar SİHA’nın 3D Görüntüsü Paylaşıldı

5/5 - (1 vote)

TCG Anadolu havuzlu çıkarma gemisinin Sedef tersanesinde çalışmaları devam ediyor. Türkiye’nin uçak gemisi olarak kabul edilen TCG Anadolu’da dikey iniş kalkış yapabilen F35C ve Bayraktar SİHA/İHA sistemlerinin kullanılması planlanıyor.

TCG Anadolu’da uçakların iniş ve kalkışlarına yardımcı olacak mekanizmalarda da çalışmalar başladı. Bu sistemden kısaca bahsetmek gerekirse uçağın inişi enasında kuyruk bölümünden çıkan kanca mekanizması geminin uçak pistindeki gergi halatına denk getirilir ve uçağın o halata takılmasıyla halat uçağın hızını kontrollü bir şekilde süratle keser ve yavaşlatır. Böylece pist kısa olmasına rağmen uçak kısa sürede durarak pisti aşıp suya düşmekten kurtulur. Kalkışta pistte bulunun fırlatma destek sistemi bunu sapan gibi de düşünebilirsiniz, yüksek itiş gücü ile kısa sürede uçağı hızlandırırak gerekli ivmeyi yakalaması sağlar ve uçak kalkışı başarıyla gerçekleştirir.

Tüm bu çalışmalar devam ederken Baykar Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar bir takım açıklamalar yaparak insansız hava aracı TB3’ün TCG Anadolu üzerinde bulunan üç boyutlu görüntüsünü yayınladı.

Haluk Bayraktar açıklamasında “Bunu ilk defa gösteriyorum sadece bir resim olarak göstereceğim. Sedef Tersanesi tarafından üretimi yapılan Anadolu havuzu çıkarmak gemimizde ki Bayraktar TB 3’ün aslında iniş ve kalkış konseptini gösteren bir resim. O da hızlı bir şekilde devam ediyor çok güzel bir proje olacak ve gerçekten özellikle Deniz kuvvetlerimize önemli katkı sunacağını değerlendiriyorum.” dedi.

30 ile 50 adet arasında Bayraktar TB3 SİHA’nın TCG Anadolu gemisinde konuşlandırılması planlanıyor.

Daha önce konuyla ilgili bir açıklama yapan Selçuk Bayraktar “Bayraktar TB3 diye uçak gemisine inip-kalkan ve o sınıfta benzeri olmayan bir uçak geliştiriyoruz. Kanatları katlanıyor, uçak gemisine iniyor, 1200 kilogram civarında, daha ağır mühimmatlar taşıyabiliyor” demişti.

About Author

Bir cevap yazın