Baykar Savunma İnsansız Savaş Uçağı Görsellerini Paylaştı

bayraktar insansıv savaş uçağı
5/5 - (3 votes)

Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen insansız hava araçları şirketi Baykar Savunma önceki günlerde sır dolu heyecan verici bir paylaşım yapmış ve 21 Temmuz’u bekleyin demişti. Bugün yapılan paylaşımlarda Baykar Savunma’nın sürprizi belli oldu.

Baykar Savunma ilk jet motorlu insansız savaş uçağının görsellerini paylaştı ve tarih verdi.

Selçuk Bayraktar’ın yaptığı açıklamalara göre MİUS (Muharip İnsansız Uçak Sistemi) projesinin ilk prototipi 2023 yılı yani Cumhuriyetimizin 100. yılında ilk uçuşunu gerçekleştirecek. MİUS projesi kapsamında geliştirilen ilk insansız savaş uçağı ses hızına yaklaşacak. Sonraki projelerde ise ses hızına çıkan versiyonları geliştirilecek.

Dünya genelinde 5. nesil savaş uçaklarının artık insansız olması öngörülüyor ve buda bu projenin önemini ve zamanının ne kadar yerinde olduğunu ön plana çıkarıyor.

Ses hızına yaklaşacak olan MİUS katapult yardımı olmadan TCG Anadolu havuzlu çıkarma gemisinden de kalkış ve iniş gerçekleştirebilecek.

MİUS’un 1.5 ton yük taşıma kapasitesi olacak ve taşıdığı yükler radarda görünürlüğü azaltmak için gövdenin içinde yer alacak. Bu kapasite sayesinde kanatlar içinde de dahil olmak üzere hava hava, hava yer ve seyir füzeleri taşıyabilecek.

MİUS, diğer insansız savaş uçaklarından farklı olarak tasarımında yer alacak önde yatay ve arkada dikey kuyrukları sayesinde sahip olacağı yapay zeka ve otonom sistemi ile agresif manevraları rahatlıkla gerçekleştirebilecek. Bu imkanlar ona önleme, kaçınma ve yakın muharebe manevralarında büyük avantaj sağlayacak. Akıllı filo otonomisi sayesinde dost savaş uçakları ile birlikte görev yapabilecek. Yine akıllı filo otonomisi sayesinde daha üst savaş uçaklarına karşı da görev icra edebilecek.

About Author

1 thought on “Baykar Savunma İnsansız Savaş Uçağı Görsellerini Paylaştı

Bir yanıt yazın