Şarjı Bitip Yolda Kalan Elektrikli Araçlara EV Boost Sistemi

Derecelendirme

İngiltere’de otomobil hizmetleri veren RAC adındaki bir kuruluş elektrikli araçlarda şarjının bitmesi sonucu yolda kalması durumunda hizmet vermek üzere EV Boost sistemini devreye sokuyor.

Şarjı tükenip yolda kalan araçlar acil şarj aracında bulunan jeneratörler ile en yakın şarj istasyonuna gidebilecek kadar şarj edilecek.

Haziran ayında devreye sokulacak olan hizmet ilk etapta altı tane RAC aracı ile Londra, Manchester ve Birmingham şehirlerinde başlayacak. Denemeler ve hizmete olan talep doğrultusunda araç sayısı ve hizmetlerin verildiği şehir sayıları arttırılacak.

EV Boost sistem Otomotiv Mühendisliği firması Original Ltd. ve RAC arasında ortaklaşa geliştirildi. Tip 1 ve Tip 2 şarj sistemleri ile uygun olması neredeyse tüm araçlara destek sağlayabileceği anlamına geliyor.

Firmada yenilikçi hareketlere imza atan Chris Millward şunları ekledi: “Yoldaki elektrikli araçların sayısı önümüzdeki birkaç yıl içinde hızla artacak, özellikle iş ve filo yöneticilerinden artan ilgi ve alım görüyoruz, bu nedenle etkin bir mobil güç kaynağına sahip olmamız kritik öneme sahip. Acil bir durumda bu araçlar, EV sahiplerine tamamen rahatlık veriyor olacak. ”

Ayrıca Millward bu sistem sayesinde uzun yola gidecek olan elektrikli araç sahiplerinin endişe ve kaygılarının son bulacağını iddia ediyor.

Geliştirildikçe ne olur bilinmez ama şuanlık bir gerçek var o da elektrikli araçların çekilemediği! Çekildiği taktirde motor ve şanzıman sistemlerinde hasarlar meydana geleceği iddia ediliyor. Tek çözüm aracı olduğu gibi yerinden kaldırabilecek bir çekici sistemi. Ancak RAC gibi mobil şarj istasyonları yaygınlaşırsa buna da gerek kalmayacak.

EV nedir? : EV’nin açılımı Electric Vehicle ‘dir ve Türkçe’de Elektrikli Araç anlamına gelmektedir.

About Author

Bir cevap yazın