Çin 10 Yıl İçerisinde Ay’a Üs Kuracak

Derecelendirme

2019 yılına belkide en güzel girişi Çin yaptı. İlk aylarda Ay’ın karanlık yüzüne Chang-4 projesi ile araç indiren Çin kısa bir süre olsa da orada bitki dahi yetiştirdi. Daha önceki Ay ziyaretleri hiç bu kadar iddialı olmamıştı. Çin gözünü daha önce hiç gidilmeyen Ay’ın karanlık yüzüne dikti. Rusya ve ABD’yi hızla yakalayan Çin yeni teknolojilere de öncelik edecek hale geldi. Şimdi tarihindeki bu en büyük bilimsel başarısını Ay üssü kurarak taçlandırma sözü verdi.

Çin’in, Ay’da Yetiştirdiği Bitki

Çin’in devlete bağlı haber ajansı Xinhua, Çin Ulusal Uzay İdaresi başkanı Zhang Kejian’ı açıklamalarını ülkenin uzay günü kutlamalarında yayınlayarak Chang-4 projesinin Ay yüzeyinden numuneler toplayıp Dünya’ya döneceğini ve akabinde de Chang-5 projesinin başlayacağını bildirdi. Ayrıca 2020 için Mars görevi hazırlıklarının da olduğunu belirtti.

Ay’da bir üs için planların henüz netleşmediği, ancak ülke keşif işlemini kolaylaştırmak ve yeni keşifler yapmak için ayın Güney Kutbuna yakın bir araştırma istasyonu kurmayı planladığını belirtti. Bunun da yaklaşık on yıl içinde gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

About Author

Bir cevap yazın