Aselsan Mikro Böcek Casus İHA Cihazlarda Sona Yaklaşıyor

5/5 - (1 vote)

Günümüz teknolojilerinde savunma ve istihbarat amaçlı böceklerden ilham alınarak tasarlanan mikro casus dinleme gözetleme cihazları sınırlı sayıda gelişmiş ülkeler tarafından kullanılıyor. Uçan çırpan kanatlı sinek görünümlü mini robot iha, büyük gizlilik sağlayan bir teknoloji olarak öne çıkıyor.

Bu ileri teknoloji dinleme gözetleme cihazlarına Türkiye’nin önde gelen savunma sanayi kuruluşlarından biri olan ASELSAN tarafından da araştırma çalışmasına başlanmıştı ve son dönemlerde bu çalışmalar hız kazandı.

Böcek görünümlü bu mikro hava araçları kanat çırpıp uçarak bir böceğin doğal hareketlerini sergileyip kapalı ve dar alanlarda büyük gizlilikle görevini icra edebiliyor. Arama kurtarma çalışmalarında da kullanılması planlanan bu ürünün geliştirme aşamasındaki en büyük engel ağırlık ve bu ağırlığın büyük bir kısmını oluşturan kanat çırpma mekanizması gibi motor, dişli bileşenleri yer alıyor. Sınırlı boyut ve ağırlık engeli bulunan ve en iyi kanat aerodinamiğine sahip olması gereken böcek ihalarda şekil hafızalı alaşımlar, elektroaktif polimerler ve piezoelektrik materyaller gibi akıllı malzemeler düşük ağırlıkları, küçük boyutları ve basit tasarımları sebebiyle araştırma sürecine dahil edilerek çalışmaları sürüyor.

Piezoelektrik aktüatörler, küçük boyutları, hafiflikleri ve hızlı tepkileri nedeniyle mikro hava araçlarında en yaygın kullanılan aktüatör tipidir. Kanatlarda çırpma hareketini sağlamak için piezoelektrik aktüatörlerin çeşitli konfigürasyonları ve mekanizmaları kullanılır.

ASELSAN’ın uzun zamandır üzerinde çalıştığı bu teknolojide öncü araştırma çalışması sonuçlanmak üzere. Akabinde elde edilen bilgiler ışığında geliştirme aşamasına geçilecek.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Prof. Haluk Görgün, Anadolu Ajansı’na (AA) yaptığı açıklamada “ASELSAN’da teknolojiye yön verme hedefiyle çığır açıcı teknolojilere yönelik temel araştırma çalışmalarını inovatif bakış açısı ile yapay zekadan otonomiye, fotonikten metamalzemeye, biyosavunmadan kuantum teknolojilerine kadar uzanan geniş bir alanda, ülkemizi ve ASELSAN’ımızı daha ileriye taşımak üzere sürdürmekteyiz. Aynı inovatif bakış açısıyla belirlenen teknoloji alanlarında temel AR-GE çalışmalarının yürütülmesinin yanı sıra AR-GE ekosistemimizin güçlendirilmesi amacıyla yurt içi ve dışında önde gelen üniversite/enstitü, kurum ve kuruluşlarla iş birliği çalışmalarını da gerçekleştirmekteyiz.” dedi.

Kaynak:https://www.aa.com.tr/tr

About Author

Bir cevap yazın