Mortal Kombat Dünya Video Oyun Onur Listesi’ne Girdi

5/5 - (1 vote)

Mortal Kombat’ın doğuşu, ESRB Nedir?

Kiminin gençliğinin kimimizin ise çocukluğunun efsane oyunu olan Mortal Kombat, Video Game Hall of Fame’da yani Türkçe’si ile Dünya Video Oyun Onur Listesinde yerini aldı.

4 Haziran 2015 yılında açılan Dünya Video Oyun Onur Listesi, Ulusal Oyun Müzesi’nin eGameRevolution sergisinde bulunan ünlü bir salondur. Salonun yönetimi The Strong ve Uluslararası Elektronik Oyunlar Tarihi Merkezi tarafından denetlenmektedir.

Mortal Kombat’ın Doğuşu

Arcade oyun üreticisi Midway Games, Street Fighter II’nin artan popülaritesiyle rekabet edebilecek bir oyun geliştirmeye karar verdi. Programcı Ed Boon ve sanatçı John Tobias ile tasarımcılar ve dört kişilik ekibinin geri kalanı, karşı vuruşlarını Mortal Kombat ile yaptılar. 8 aylık bir sürenin sonunda 1992 yılında Mortal Kombat piyasaya sürüldü.

Oyun Earthrealm’deki kurgusal bir adada dövüş sanatları turnuvasını konu alıyor. Mortal Kombat’ı yaparken Ed Boon ve sanatçı John Tobias Çin yapımı aksiyon filmleri, Kung Fu ve Çin mitolojisinden esinlendiler.

Karakterlerin kendilerine özgü dövüş sitlleri ve yetenekleri vardır. Oyuncular kendi aralarında ya da bilgisayara karşı dövüşebilirler. Turnuvayı kazanmak içinse kötü büyücü Shang Tsung’u yenmek gerekiyor.

Mortal Kombat dahil bu türde bir çok oyun şiddete eğilimi arttırdığı için o dönemde büyük oranda kamuoyu ve hükumet yetkililerinin tepkisini çekti. Medya ve eleştirmenlerinde ağır eleştiri hedefine dönüşmüştü. Tüm bu tepkilerin sonucunda oyunların çıkışı engellenmedi ancak ESRB (Entertainment Software Rating Board)’nin kurulmasına neden oldu.

ESRB Nedir?

Entertainment Software Rating Board (ESRB) eğlence yazılımı denetleme kuruluşu olarak Türkçe’ye çevrilebilir.

ESRB, Amerika ve Kanada’da bilgisayar ve video oyunlarını yaş sınırlamaları çerçevesinde denetleyen bir kuruluştur.

Sınıflandırmalar ve açıklamaları

  • eC:  Early Childhood ; 3 yaş ve yukarısını temsil eder . Uygunsuz içerik barındırmaz.
  • E :  Everyone ; 6 yaş ve yukarısını temsil eder. İçeriğinde çizgi film,fantastik karakterler, çok küçük argo ve hafif bir şiddet unsuru içerir.
  • E+10 :  Everyone +10 ; 10 yaş ve yukarısını temsil eder. Çizgi karakterler , fantastik karakterler , şiddet ve argo dil derecesi artar.
  • T :  Teen ; 13 yaş ve yukarısını temsil eder.Argo dil ve şiddetle beraber  kan , kumar , küfür,müstehcen şeyler içerir.
  • M :  Mature ; 17 yaş ve üstünü temsil eder. Şiddetli argo , küfür , seks içeriği ,kumar , kan içerir.
  • AO :  Adults Only ; 18 yaş üstünğ temsil eder . Uzun süreli sert şiddet veya çıplaklık ya da seks içeriği barındırır.
  • RP :  Rating Pending ; Henüz değerlendirilmemiştir

About Author

Bir cevap yazın