Hollanda’lı bir Mucit Denizleri Plastiklerden Arındıracak

Derecelendirme

Gariptir ki insanlık bindiği dalı kesiyor. Yani doğaya zarar vererek üzerinde yaşadığı Dünyanın sonunu hızlandırıyor. Ağaçları yok ederek, denizleri kirleterek, su israfı ve bir çok etkenle.

Son zamanlarda denizlerde artan yoğun kirlilik özellikle plastik atıklar denizlerde yaşayan canlılara ciddi zarar vermekte ve dolayısıyla insan sağlığına da tehdit oluşturmaktadır. Greenpeace’ın son açıklamasına göre her iki balıktan birinin midesinde plastik atıklar var.

Bu durumu önemseyen ve çözüm üretmek isteyen bir Hollanda’lı mucit denizlere atılan plastik atıkları geliştirdiği bir aygıtla temizlemeyi hedefliyor.

25 yaşındaki üniversiteden terk Boyan Slat, 18 yaşındayken okyanus ve denizlerde yüzen plastik atıkları toplamak ve temizlemek üzere bir sistem geliştirmek için The Ocean Cleanup’ı kurdu.

Boyan Slat, Cumartesi günü yaptığı konferansta bu fedakar mücadelesinde bir sonraki adımını açıkladı; “Interceptor” adında nehirlerde sürüklenen plastik atıkları toplayacak güneş enerjisi ile çalışan yüzer bir cihaz.

Ayrıca Boyan Slat okyanus ve denizlerde kirliliğe neden olarak nehirleri işaret etti ve onlar için “Bağlantıyı kapatmamız gerekiyor, bu da daha fazla plastiğin okyanusa ilk etapta ulaşmasını engellemek anlamına geliyor” dedi ve nehirleri, çöpü karadan denize taşıyan atardamarlara benzetti. Yani kapatmadan kastettiği bağlantı nehirlerdi ve öncelikli amaç nehirler ile taşınan plastik atıkları önlemekti.

Halihazırda bulunan makinelerin üçü Endonezya, Malezya ve Vietnam’a çoktan konuşlandırıldı. Dördüncüsünün ise Dominik Cumhuriyeti’ne yol aldığını açıkladı. Malezya’daki Selangor eyaletinden hükumet üyesi İzham Hashim’de konferanstaydı ve makineden memnun olduklarını söylerek, nehirde 1 ayda 1/2 oranında kullanıldığını ve plastik şişeler dahil tüm çöpleri toplayarak çok iyi gittiğini belirtti.

Boyan Slat, Rotterdam limanındaki açılış etkinliğinde yüzlerce sarı lastik ördeği suya dökerek nasıl çalıştığını gösterdi. Interceptor neredeyse hepsini yakaladı.

Makinelerin maliyetinin yaklaşık 700.000 Euro olduğunu söyleyen Boyan Slat, bunun üretim arttıkça düşeceğini söyledi.

About Author

Bir cevap yazın