Telefon ve Bilgisayar Ekranı Gözlerinizi Yoruyor Mu? İşte Nedeni ve Çözümü

4.5/5 - (2 votes)

Anahtar sorgular ve konu içeriği: Mavi ışık nedir? Sirkadiyen nedir? Android mavi ışık filtresi, IOS mavi ışık filtresi, iPhone mavi ışık filtresi, Samsung mavi ışık filtresi, Telefon ekran parlaklığı, Telefon ışığı gözü bozar mı? Telefon ışığı gece gözümü ağrıtıyor? iPhone mavi ışık filtresi nasıl yapılır? ios night shift, Windows 10 gece ışığı sorunu,

Sirkadiyen nedir?
Öncelikle bilinmesi gereken sirkadiyen ritimdir. Bu 24 saatlik döngüde insan vücudunun kendini düzenlemesidir. Yani biyolojik saattir. Gündüz ve gece uyku döngüsü, dinlenme ve enerji tüketimi ile ilgili vücutta düzeni sağlar.

Mavi ışık nedir? Mavi ışığın insan üzerindeki etkisi nedir?
Bu konumuzda mavi ışık hakkında kısa ve öz olarak bilinmesi gereken şey gündüz güneş ile alınan ve göz aracılığıyla insan beynini dolayısıyla biyolojik saati uyarmasıdır. Yani mavi ışık göz aracılığı ile insan beynini uyararak bunu biyolojik saatimize gündüz olarak işler ve sıra dışı bir durum olmadıkça uykumuz gelmez. Biyolojik saatimize gündüz komutu olarak işlenir.

Gece ise gözümüz bilgisayar, tablet ve akıllı telefon kullanımında sürekli ve direk mavi ışığa maruz kalır. Bu da sirkadiyen ritmimiz de düzenin bozulmasına neden olur. Gece tablet, akıllı telefon ve bilgisayar kullanımlarında genellikle uykumuz gelmez ve akıllı telefonlar uyku düzensizliği yapıyor tezi de bu yüzdendir. Ayrıca mavi ışık retinal nöronlara karşı tehditler oluşturduğu gibi sirkadiyen ritimlerini etkileyen melatonin hormonu salgılanmasını engeller. Mavi ışığı azaltmanın uykuyu büyük ölçüde iyileştirebildiği de kanıtlanmıştır. Retinanın yorgunluğu ve aldığı zararları da pas geçmemek gerek.

Telefon ve bilgisayar üreticileri mavi ışığın oluşturabileceği ciddi rahatsızlıkları göz önünde bulundurarak konuya bir takım çözümler ürettiler. Android telefonların büyük çoğunluğunda mavi ışık filtresi ya da İngilizce adı ile “Night Shift” olan “Gece Modu” ayarı bulunmaktadır. Bu ayara ulaşmak için ekranın üst kısmından kısayol slider’ını kaydırarak etkin kılabilir, orada yoksa sırasıyla “Ayarlar-Ekran Ayarları” sekmesinden ulaşabilirsiniz. Eğer telefonunuzda bu özellik yoksa endişe etmenize hiç gerek yok. Alt kısımdan “Android Telefonlarda Mavi Işık Filtresi Nasıl Ayarlanır?” videomuzu izleyerek ilgili eklentiyi yükleyip kolayca ayarlayabilir ve özelleştirebilirsiniz.

IOS yani iPhone telefonlar mavi ışık filtresi night shift ayarı için sürüm ve güncel duruma göre alt slider’ı yukarı kaydırarak oradan, yoksa alttaki resimde görüldüğü gibi sırasıyla “Ayarlar – Ekran ve Parlaklık – Night Shift” sekmelerinden ayarlayabilirsiniz.

Windows 10’da mavi ışık filtresini açmak için sağ altta bulunan bildirim sekmesine (resimdeki 1. adım) tıklayıp ardından Gece Işığı (resimdeki 2.adım) sekmesine tıklayın.

Windows 10’da mavi ışık filtresini açmak için başka bir adım da Win+X kısa yol tuşlarına basın ardından çıkan pencerede “Sistem” sekmesine tıklayın. Açılan pencerenin sol tarafından “Monitör”e tıklayın ve “Gece Işığı” ayarları ile istediğiniz gibi özelleştirin.

Mac OS mavi ışık filtresi için “Sistem Tercihleri – Ekran – Night Shift”

About Author

Share:

Bir cevap yazın