Elektirikli Araç Fiyatları Benzinli ve Dizel Araç Fiyatlarının Altına Düşecek

Derecelendirme

Elektrikli araçların çıkması çevre bakımından çok olumlu bir gelişme olsa da toplumda fiyat politikasıyla tepki yarattı. Fiyatlarının çok yüksek olması bir yana kimi zaman batarya kirası ve vergiler bile söz konusu oldu. Nitekim yapabileceği km menzili de düşük olunca neredeyse hiç tercih edilmedi.

İlk denemelerde 150 km menzil ile başlayan kimi model ve markalar günümüzde bunu 350-400 km’ye kadar arttırdı. Batarya geliştirme ve iyileştirme çalışmalarında zirve şuanda Tesla’ya ait gibi görünüyor zira 2020’den sonra piyasaya en az 800 km menzile sahip bir araç süreceğini açıkladı.

400 km’lik bir menzil şehir içinde ideal gibi gözükse de özünde az olması ve fiyat politikaları yinede tercih edilmesine engel oldu.

Tüm bu belirsizlikler yaşanırken otomobil devrimine ışık tutacak bir haber finans ve enerji araştırma kurumu BNEF’den geldi. Yaptıkları analizlere göre bir kaç yıl sonra elektrikli araç fiyatları benzinli ve dizel araçlardan daha ucuz olacak.

BNEF analistlerine göre 2015 yılında orta segment bir Amerikan otomobilinde batarya maliyeti toplam maliyetin %57’sini oluşturuyordu. İçerisinde bulunduğumuz 2019 yılında ise %33, 2025 yılında ise %20’sini oluşturacak. Önemli faktörlerden biride bataryanın ömrünü uzatırken hacminin de küçültülmesi. Bu batarya maliyetinde düşüş ile birlikte aynı zamanda daha az yer kaplama, daha az ağırlık ve daha uzun menzil anlamına geliyor.

Söz konusu araştırmanın analistleri maliyet düşme beklentisinin sadece bataryaları değil aynı zamanda şasi, karoser ve aktarma organlarını da kapsadığını belirtti. Bu kapsamda elektrikli araçlar için maliyetin iyileştirilebileceği, içten yanmalı motorlarda ise bunun tam tersi olduğu vurgusu yapıldı. Ayrıca içten yanmalı motorlu araçların üretildiği fabrikalar, elektrikli araç üretimine tam kapsamlı dönüş yaptığında elektrikli araçların üretim maliyeti daha da düşecek.

BNEF’in son analizi Avrupa Birliği’nin 2022 yılında tamamen elektrikle araçlara döneceği yönünde.

About Author

1 thought on “Elektirikli Araç Fiyatları Benzinli ve Dizel Araç Fiyatlarının Altına Düşecek

Bir yanıt yazın