Akın Robotics 4 Ayaklı Arat’ı Tanıttı – Yerli Robot Arat

2.4/5 - (8 votes)

Dünya çağında başta Boston Dynamics tarafından geliştirmeleri devam eden robot çalışmalarına Akın Robotics de katılmış ve bu alanda çeşitli projeler yürütmüştü.

Akın Robotics geliştirmeleri süren 4 ayaklı robot Arat’ı tanıttı. Boston Dynamics tarafından da geliştirmeleri süren ve dünya genelinin dikkatini çeken 4 ayaklı robotun bir de Türk firması tarafından geliştirilmesi bu bağlamda gurur verici oldu.

Akın Robotics tarafından geliştirilen 4 ayaklı robot Arat’ın teknik özelliklerine bakılacak olursa 74 cm uzunluğa, 40 cm genişliğe ve 62 cm yüksekliğe sahip. Akü dahil toplam ağırlığı 25 kg. 12 adet eklemden oluşuyor ve adaptif denge algoritmasına sahip olan Arat 63 adet sensöre sahip. Ayrıca gerçek zamanlı kinematik hesaplama özelliği bulunan Arat, darbelere karşı denge koruma algoritmasına da sahip.

ARAT-3.2 4 Ayaklı Robot Projesi

Stereo vision kamera sayesinde derinlikleri algılayabilen Arat, engelleri farkedip uzaklaşma ya da engeli aşabilme stratejisi geliştirme, yönelme, koşma, basamak çıkma gibi özelliklere sahip. Ayrıca yük taşıyabilir ve arazide arama kurtarma faaliyetlerinde de kullanılabilir.

Eklem yapısında bacak kontrollerini sağlayan ve ARAT 3.2’de de kullanılan motorların tümü Akın Robotics tarafından tasarlanıp üretilmiştir.

Ayrıca bakınız;

About Author

3 thoughts on “Akın Robotics 4 Ayaklı Arat’ı Tanıttı – Yerli Robot Arat

Bir cevap yazın