ABD Yeni Bir Koruyucu SİHA Geliştiriyor

5/5 - (2 votes)

ABD’de yer alan General Atomics Aeronautical Systems başta savaş uçakları için havada yakıt ikmali yapan tanker uçaklar olmak üzere kritik öneme sahip diğer ağır hareket eden uçakları da koruma amaçlı “Defender”(Koruyucu) adını verdiği bir SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı) geliştirdi.

Defender, jet türbinli bir SİHA olan silahlı istihbarat, gözetim ve keşif (ISR) görevlerine yönelik kullanılan Predator C Avenger’ın bir varyantı gibi. 

Defender’ın amacı sahip olduğu havadan havaya füze sistemleri ile savaş uçakları için havada ikmal yapan tanker uçak, büyük ve hantal olan faydalı yük, mühimmat taşıyan askeri nakliye uçakları ve havada keşif yapan yapan istihbarat uçaklarını korumak.

Defender’ın teknik özellikleri varyantı olduğu Avenger’ın teknik özellikleri ile aynı veya daha iyi olacaktır. Defender henüz prototip aşamasında olduğu için net bilgiler paylaşılmamakta ancak Avenger’a baktığımız zaman özellikleri 20 saat havada kalabilme, dahili olarak 1.588 kg değerinde mühimmat, sensörler gibi ekipmanlar da dahil olmak üzere 2.948 kg yük kapasitesine sahiptir. 50.000 ft’e kadar çıkabilme özelliğine ve saatte 648 km hıza sahiptir.

About Author

Bir cevap yazın