Xiaomi Akıllı Gözlüğünü Piyasaya Sürüyor

Xiaomi akıllı gözlük
5/5 - (2 votes)

Xiaomi, kendi akıllı gözlüklerini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Xiaomi’nin akıllı gözlüğü fotoğraf çekme gibi özelliklerinin yanı sıra mesaj ve bildirimleri gösterebilecek, arama yapabilecek, navigasyon özelliği sağlayabilecek ve gerçek zamanlı olarak gözünüzün önünde metin akışı gerçekleştirebilecek. Facebook’a rakip Xiaomi akıllı gözlük detaylı bir çok özelliğine rağmen Facebook gibi cihazın hafifliğine vurgu yapıyor. Xiaomi, akıllı gözlüğünün 51 gr olacağını açıkladı.

Xiaomi’nin Akıllı Gözlüğü 4 çekirdekli ARM işlemciye sahip olacağı ve Android işletim sistemli telefonlarda çalışacağı biliniyor. Ekran olarak ise OLED’den daha yüksek parlaklığa ve daha uzun ömre sahip olduğu bilinen MicroLED görüntüleme teknolojisiyle gelecek. Şirket açıklamasında, 4μm boyutunda tek tek piksellerle kompakt bir ekran oluşturmasını sağladığını söylüyor ancak yinede görüntüler renkli olarak görüntülenemeyecek. Xiaomi bu konuya yaptığı açıklamada kompleks optik yapılardan yeterli ışığın geçmesini sağlayabilmek için tek renkli bir ekran çözümü tercih ettiğini söylüyor.

Xiaomi, akıllı gözlüğünün çalışma prensibinden kısaca şöyle bahsediyor;

“Lensin iç yüzeyine işlenmiş ızgara yapısı sayesinde ışığın benzersiz bir şekilde kırılmasına izin vererek güvenli bir şekilde insan gözüne yönlendirilmesini sağlar. Işığın kırılma işlemi, ışık huzmelerinin sayısız kez sıçramasını içerir ve insan gözünün görüntüyü tam ve eksiksiz görmesini sağlar. Tüm bunlar diğer ürünlere kıyasla karmaşık çoklu mercek sistemleri ve aynalar kullanmak yerine tek bir mercek içerisinde yapılır.”

Ve bu ürün Xiaomi’ye göre telefonunuz için sadece ikinci bir ekran olmayacak. Akıllı ev alarmlarını yönetmek ve önemli kişilerden gelen mesajlar dahil olmak üzere size gösterilecek en önemli bildirimleri seçmek gibi birçok şeyi bağımsız olarak yapabilmenize olanak tanıyacak. Cihazın navigasyon özelliği, haritaları ve yönleri gözünüzün önünde görüntüleyebilirken, sizi arayan kişinin numarasını da görebilecek, aynı zamanda akıllı gözlüğün dahili mikrofonunu ve hoparlörlerini kullanarak aramayı yanıtlayabileceksiniz.

Dahili mikrofon, Xiaomi’nin kendisine ait tescilli çeviri algoritmasının gerçek zamanlı olarak çevirebileceği konuşmayı da alabilecek. Gözlükte bulunan çeviri özelliği yazılı metinlerde ve kamera aracılığıyla çekilen fotoğraflardaki metinlerde de çalışabilecek. 

Xiaomi, akıllı gözlükleri için henüz bir fiyat ve çıkış tarihi açıklamadı.

Kaynak:https://www.engadget.com/xiaomi-launches-its-own-smart-glasses-031328346.html?utm_campaign

About Author

Bir cevap yazın