Xiaomi 3D Fotoğraf Görüntüleme Teknolojisi Üzerinde Çalışıyor

5/5 - (2 votes)

Xiaomi geçtiğimiz saatlerde bir patent daha yayınladı. Kısa sürede sektörde rakiplerini zorlar hale gelen Çin’li dev arka arkaya yayınlandığı patentlerle dikkatleri üzerine çekiyor.

CN113438462A numarası ile yayınlanan patentin tanımı “çok cihazlı birbirine bağlı bir çekim yöntemi ve cihazı, elektronik ekipman ve depolama ortamı” başlığını taşımaktadır.

Xiaomi’nin üzerinde çalıştığı ve yeni aldığı teknoloji patenti, kullanıcıların birbirine bağlı birden fazla cihazı kullanarak 3D görüntüler çekmesine olanak tanıyacak. Patentin tanımına bakıldığında fotoğrafçılığı bir üst seviyeye taşıyacak bu özellik ile birden fazla cihazla çekilen görüntülerin birleştirilerek 3 boyutlu bir fotoğraf elde edilmesine olanak tanıyor.

En az iki cihazın gerektiği bu yeni özelliğin çalışma prensibine bakıldığında önce bir bağlantı gerekecek ve ardından ilk ve son çekimi oluşturacak çekim bilgilerini alacak. Dolayısıyla cihazlar arasında bu bağlantı birbirleriyle iletişim halinde olabilmeleri için şart olacak. Aynı zamanda diğer çekimlerin katmanlaştırılacağı bir panoramik çekim de içerecektir.

Ortaya çıkan detaylar kapsamın şuan için bilinenler bunlar. Geliştirme süreci devam ettikçe çalışma prensibi ve seyri değişiklik gösterebilir.

Kaynak:https://www.gizmochina.com/2021/09/24/xiaomi-patent-3d-imaging-enhance-photography/?utm_campaign

About Author

Bir cevap yazın