Volkswagen’e Baskın Düzenlendi!

1/5 - (1 vote)

Dizel emisyon skandalıyla uzun süre gündemde kalan ve bu olumsuzluğun izlerini silmeye çalışan Volkswagen, Almaya’nın Wolfsburg kentindeki genel merkezine yapılan baskınla yeniden gündem oldu.

Baskın, emisyon skandalının soruşturmasını yürüten savcılar ve araştırmacılar tarafından bazı belgelere el koymak üzere yapıldı. Volkswagen ise zaten yetkililerle bu konuda iş birliği içinde olduklarını ve yapılan baskının gereksiz olduğuna vurgu yaptı.

Baskının, emisyon skandalının merkezindeki EA 189 nolu dizel motorlu araçlar ve onunla bağlantılı olduğu düşünülen EA 288 nolu dizel motorlu araçlarla alakalı olduğu belirtildi.

Volkswagen EA 288 nolu dizel motorlu araçlara yapılan simülasyonlarda değerlerin normal olduğunu ve yasal olmayan herhangi bir cihaz ya da yazılım bulunmadığını açıkladı.

Alman üretici Volkswagen, dizel skandalının 2015 yılında ABD tespit edilip patlak vermesinin ardından yaptığı hileyi kabul etmişti. Bu skandalın Volkswagen’e maliyeti, şirkete kesilen para cezaları, araç onarımları ve yasal işlem maliyetleri dahil 33 milyar dolar olmuştu.

Yine Volkswagen yaptığı bir açıklamada dizel emisyon hilesine konu olan yazılımın dünya çapında 11 milyon aracında bulunduğunu bildirmişti.

Kaynak: https://www.reuters.com/article/us-volkswagen-raid/volkswagen-headquarters-raided-again-over-diesel-scandal-idUSKBN1Y720P

About Author

Bir cevap yazın