QR Kod Nasıl Oluşturulur?

2.9/5 - (8 votes)

qr barkod oluştur, qr barkod nasıl oluşturulur, qr barkod oluşturma resimli anlatım, qr kod nasıl oluşturulur, qr kod kartvizit oluşturma,

Eğer bir sosyal medya fenomeniyseniz ya da olma yolunda ilerliyorsanız ya da web siteniz veya kartvizitinizde şahsınıza ait bir QR barkod olsun istiyorsanız bunu yapmak çok kolay. Nitekim akıllı telefonların çok yaygın kullanılması bunu çağın olmazsa olmaz moda ve gereksinimi olarak kılıyor.

QR Barkod Nasıl Oluşturulur? Resimli Anlatım

QR barkod oluşturma işlemi editöre sahip web siteleri ile yapılmaktadır. Bunlardan birini seçerek başlayacağız. Google arama kısmına QR barkod yazdığınız zaman çıkan sitelerden birini girin. Ben en üstte çıkanı seçtim.

Açılan sayfada eğer bir web sitesi içinse seçili olan URL kısmına web sitesi adresinizi girin. Eğer bir sosyal medya hesabı ya da bir PDF dosyası ise üstteki seçeneklerden seçiminizi yapın.

Ben URL’yi seçtim ve web sitemizin adresini resimde görüldüğü gibi yazdım. Ardından “QR KODU ÜRETİN” butonuna basın. Eğer dinamik bir QR kod oluşturmak istiyorsanız dinamik seçeneğini seçin. Dinamik QR kod nedir diye merak ediyorsanız, QR kod tipi ya da içeriğini baskıdan sonra bile istediğiniz zaman değiştirebileceğiniz anlamına geliyor.

Görüldüğü gibi çok basit bir şekilde QR barkodumuz hazır. Resim olarak indirmek isterseniz “JPG İndir” butonuna tıklayın. Herhangi bir program ile düzenleyecekseniz “EPS” olarak indirebilirsiniz.

Resimde görüldüğü gibi çeşitli renk seçenekleri de mevcut indirmeden önce farklı bir renk belirleyebilirsiniz.

Sosyal Medya İçin QR Kod Oluşturma ve QR Kod Özelleştirme

URL dışında sosyal medya ve diğer seçenekleri seçtiğinizde sizden siteye üye olmanız istenecektir. Ücretsiz üye olarak diğer seçenekleri de aktif olarak kullanabilir, QR barkodunuzu özelleştirebilir ve hesabınızda oluşturduğunuz tüm QR barkodlarınızı görebilirsiniz.

Üye olduktan sonra karşınıza çıkacak bu ekranda sağ üst köşede yer alan “CREATE QR CODE” butonuna tıklayın.

“CREATE QR CODE” butonuna tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak olan aşağıdaki ekrandan oluşturmak istediğiniz sistemi seçiniz. Sosyal medya için “Social Media” sekmesini seçin ve ardından aşağıdaki “Next” butonuna tıklayın.

Açılan ekrandan renk seçiminizi yapın;

Ardından başlık girin;

Sosyal medya kanalınızı seçin eğer listede yoksa alttaki ikonlara tıklayarak ekleyin;

Ben instagram hesabımızın QR kodunu oluşturmak için instagram ikonuna tıkladım ve listeye ekledim. Ardından instagram hesabımızın kullanıcı adını ekledim.

Devam edebilmek için bizden listedeki diğer sosyal medya hesaplarımızın bilgilerini girmemizi isteyecek. Varsa girin yoksa yada tek tek oluşturmak isterseniz önce listedeki diğer sosyal medya seçeneklerini kaldırın. Bunu yapmak için mouse ile üzerine gelin ve ardından beliren çarpı işaretlerine tıklayarak kaldırın.

Kaldırma işleminden sonra altta bulunan “NEXT” butonuna basın ve artık sosyal medya hesabınız için QR barkodunuz hazır. İsterseniz pencerede bulunan araçlardan özelleştirebilir isterseniz “DOWNLOAD” butonuna tıklayarak direk indirebilirsiniz.

About Author

Bir cevap yazın