Koronavirüs’ü Atmosferi Temizliyor!

5/5 - (1 vote)

NASA (Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) koronavirüs salgınının Çin’deki hava kirliliğini azalttığını belirtti.

NASA, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda salgının havadaki NO2 azot dioksit gazının azaldığını gösteren görseller ve mesaj yayınladı. Açıklamada “Kirlilik izleme uyduları Çin üzerinde azot dioksitte önemli düşüşler tespit etti. Değişikliğin en azından kısmen coronavirus salgınından sonraki ekonomik yavaşlamayla ilgili olduğuna dair kanıtlar bulunmaktadır” denildi.

Görseller azot dioksit, motorlu taşıtlar, enerji santralleri ve endüstriyel tesisler tarafından yayılan zararlı bir gaz konsantrasyonunu göstermektedir. Yukarıdaki haritalar Çin genelinde 1-20 Ocak 2020 (karantina öncesi) ve 10-25 Şubat (karantina sırasında) NO2 değerleri göstermektedir.

Veriler Troposferik İzleme Aracı ( TROPOMI ) tarafından ESA’nın Sentinel-5 uydusu ile toplanmaktadır.

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’ndegörevli hava kalitesi araştırmacısı Fei Liu, “Belirli ve etkin eylemle durumlarında böylesine geniş bir alanda ilk kez böyle dramatik bir düşüş gördüm” dedi. Liu , 2008’de başlayan ekonomik durgunluk sırasında NO2‘nin birkaç ülke üzerinde bir düşüşünü gördüğünü hatırlıyor ancak azalma kademeli olarak gerçekleşmişti. Bilim adamları ayrıca 2008 Olimpiyatları sırasında da Pekin çevresinde önemli bir düşüş gözlemlediler ama etki çoğunlukla bu şehirde lokalize edildi ve Olimpiyatlar sona erdiğinde kirlilik seviyeleri tekrar yükseldi.

About Author

Bir cevap yazın