Kıyamet Sonrası Hayatta Kalma Oyunları

5/5 - (5 votes)

Aranan anahtar kelimeler: kıyamet sonrası pc oyunları, kıyamet sonrası hayatta kalma oyunları, kıyamet oyunu distopik oyunlar, post apokaliptik ne demek, oyun indir, dünyanın sonu temalı oyunlar, kıyamet sonrası, zombi oyunları listesi,

Post Apokaliptik kıyamet sonrası bilim kurgusudur. Post apokaliptik konulu oyunlar ve filmler, nükleer-biyolojik savaş ve kozmolojik, ekolojik, jeolojik gibi yıkımlarla dünyanın yaşanamaz hale gelmesini konu alır. Açlık, kaynak yetmezliği gibi nedenlerle insanlar arasında savaş vardır ya da virüs salgını, nükleer savaş sonrası radyasyon gibi hastalıklardan doğan yaşama tehdit etkenler vardır. İnsanların zombilere dönüşmesi, hayvanların mutasyona uğrayıp birer canavar haline gelmesi gibi.

Post Apokaliptik” Kıyamet sonrası konular, oyun ve sinema sektörüne bir ivme kazandırdı ve bu ivme taleple doğru orantılı artarak devam ediyor. Büyüyen ilgi bir yanda da yapımcıları buna sevk ediyor diyebiliriz. Ki bakıldığında dünyanın gidişatı da bu yönde görünüyor maalesef.

Kıyamet sonrası oyunlarını yani post apokaliptik oyunları sizler için listeledik. Belirtmekte fayda var oyunları oynamamış olanlar için spoiler vermemek adına oyun konularını kısa ve yüzeysel tuttuk.

İşte kıyamet sonrası hayatta kalma oyunları listemizdeki 40 oyun;

Yeni, kıyamet sonrası oyunlar çıktıkta en üst sıradan listemize eklenecektir. Devam eden araştırmam bulunan eski tarihli oyunlarda listenin ara sıralarında yerini alacaktır.

The Day Before

The Day Before açık dünya hayatta kalma MMO oyunu olarak karşımıza çıkıyor. FNTASTIC tarafından geliştirilen bu oyunda enfekte olmuş bir dünya sonrasında Amerika’da geçen hayatta kalma mücadelesi ele alanıyor. Burada yiyecek, araba ve silah için kıyasıya bir hayatta kalma mücadelesi veriliyor. Siz gözlerinizi açtığınızda dünya yok olmuştu şimdi cevapları bulma ve hayatta kalma zamanı!

The Day Before Platform: Microsoft Windows
Çıkış Tarihi: Henüz belirtilmedi.

DeadSide

DeadSide Kıyamet Sonrası(Post apokaliptik), PvP, PvE kategorisinde ele alınan bir açık dünya oyunudur. Multiplayer bir oyun olan DeadSide‘da oyuncular çökmüş bir medeniyet üzerinde hayatta kalma savaşı verirler.

Orman ve nehirlerden oluşan 225 km2’lik bir alanda kendi vereceğiniz kararlarla hayatta kalma mücadelesi içinde olacaksınız. Ormanda gezerken karşılaştıklarınız düşman da olabilir dost da!

Oyunda NPC’de bulunmaktadır.

DeadSide Platform: Microsoft Windows
Çıkış Tarihi: 14.04.2020


Dying Light 2

Dying Light 2‘nin konusu insanlığın onları zombiye çeviren virüse karşı savaşını kaybetmesini konu alıyor. Savaşı kaybetmenin üzerinden 15 sene geçmiş ve artık hayatta kalanlar gruplaşmış, çeteleşmiş ve hayatta kalabilmek için kimseye acımıyor.

Kahramanımızın adı Aiden Caldwell. Yetenekleri ve cesaretleri ile tabiri caizse aranan adam! Kimsenin cesaret edemediğini yapıyor ve girilmez denen yerlere girip isteneni alıp çıkıyor.

Yaptığınız seçimlerin etkisi bulunduğunuz şehirde hissedilecek bu yüzden yeri geldiğinden zor kararlar vermek kaçınılmaz olacak.

İlk oyundaki gece çıkan marazlar artık gün ışığına karşı duyarlı hale gelmeye başladı gündüz çıkıp gölgelerde dolaşabiliyorlar! Bu da tehlikenin bir hayli arttığı anlamına geliyor.

Hikaye 4 kişiye kadar oyuncuya izin veriyor. Diğer oyuncularla iş birliği yapıp gidişatı şekillendirmek sizin elinizde.

Dying Light 2 henüz çıkmadığından toplam hikaye saati 20 saat olarak biliniyor. Yan görevlerle birlikte 100 saati bulabileceği konuşulanlar arasında. Dying Light 2 çıkış tarihi ise herhangi bir ertelenme olmazsa 30 Haziran 2020 olarak belirlendi.

Dying Light 2 Platform: Playstation 4, Xbox One, PC
Çıkış Tarihi: 30.06.2020


The Last of Us Part II

The Last of Us Part II‘nin konusu The Last of Us‘ın devamı niteliğinde. Zombi salgını sonrası hayatın durma noktasına geldiği, ortalığın yıkılıp yakıldığı Amerika’da, Ellie’nin ilk oyundaki zorlu ve uzun yolculuktan sonra kendisine düzenli bir hayat kurmasını ancak bir süre sonra işlerin yolunda gitmemesi ve Ellie’nin intikam peşine düşmesini konu alır.

Eğer bu yazıyı 29.05.2020 tarihinden önce okuyorsanız bilginize The Last of Us Part II henüz çıkmadı. Belirtildiği gibi çıkış tarihi 29.05.2020

The Last of Us Part II Platform: Playstation 4, Playstation 5
Çıkış Tarihi: 29.05.2020


Death Stranding

Death Stranding‘in konusu kahramanımızın, gizemli patlamaların ardından yeryüzüne musallat olan farklı bir dünyaya ait yaratıklarla mücadele etmesini ve insanoğlunu yok oluşun eşiğinden kurtarmaya çalışmasını ele alıyor.

Death Stranding Türkçe alt yazı destekli bir oyun.

Death Stranding Platform: PlayStation 4, Microsoft Windows
Çıkış Tarihi: 8 Kasım 2019


Daymare: 1998

Daymare: 1998 üçünçü şahıs bir korku oyunudur ve zor bir hayatta kalma mekaniği ile öldürülmesi zor zombilerle karşınıza çıkıyor. Savaşmak için stratejik yaklaşım sergilemeniz gerekir.

Daymare: 1998, Amerika’da 1998 yılında bir terör saldırısı sonrası insanların zombilere dönüşmesini konu edinir.

Daymare: 1998 Platform: PC, PlayStation 4, Xbox One
Çıkış Tarihi: 17 Eylül 2019


Days Gone

Days Gone konusu enfeksiyon sonrası insanların mutasyon geçirmesini ve çeşitli zombi tiplerine dönüşmesini ele alıyor. Days Gone’da kahramanımızın amacı sadece hayatta kalmak değil tüm bu kaos içerisinde karısının hayatta olup olmadığını ve eğer hayattaysa nerede olduğunu bulmaya çalışmak. Days Gone Türkçe alt yazı destekli bir oyun.

Days Gone Platform: Playstation 4
Çıkış Tarihi: 26 Nisan 2019

Rage 2

Rage 2‘nin konusu bir açıdan Mad Max’e benzetilebilir tabi ama tam manasıyla değil. İlk oyun Rage’in devamı niteliğinde olduğu açıklansa da oynayanların yorumları pekte buna katılmadıklarını gösteriyor.

Bir asteroit dünyaya çarparak nüfusun %80’ini yok etti. Ve artık yıl 2185, Dünyada yasalar ve düzen yok sadece zalim otoriteler var. Kana susamış çeteler kol geziyor. Amacımız gerekli ekipmanları ve teknolojiyi bularak, silahları geliştirerek delilere, canavarlara, mutantlara ve haydutlara karşı savaşmak ve onları ezip geçmek. Bunun yanında eviniz elinizden alındı ve ölüme terk edildiniz. Artık intikam peşindesiniz!

Oyunda çeşitli araçlar ve sınırları zorlayan bir çok çılgınlık mevcut.

Rage 2 Platform: PC, PlayStation 4, Xbox One
Çıkış Tarihi: 14 Mayıs 2019


World War Z

World War Z yürekleri ağza getiren cinsten bir oyun. Hiç durmadan ve azalmadan üzerinize doğru süratle koşan yüzlerce zombi ordusu var. Engel tanımıyorlar ve durmuyorlar!

Oyuncu oyuncaya karşı, oyuncular anlaşarak zombilere karşı savaşabiliyor. Hikaye modu da mevcut.

World War Z Platform: PC, PlayStation 4, Xbox One
Çıkış Tarihi: 16 Nisan 2019

Fallout 76

Fallout 76‘nın konusu Dünya çapında gerçekleşmiş nükleer savaştan kısa bir süre sonra 76 numaralı sığınakta hayatta kalanların Amerika’yı yeniden kurma çabasını ele alıyor.

Fallout 76 Platform: PlayStation 4, Xbox One, PC
Çıkış Tarihi: 23 Ekim 2018


State of Decay 2

State of Decay 2, üs ve üç kişiye kadar takım kurarak oynanan bir açık dünya zombi oyunudur. Karakter ve kaynak yönetimi tamamen sizin elinizdedir. Verdiğiniz kararlar, yaptığınız seçimler gidişatı belirler.

State Of Decay 2 Platform: Xbox One, PC
Çıkış Tarihi: 22 Mayıs 2018


Dead Rising 4

Dead Rising 4 konusu foto muhabiri Frank West’in geri dönüşünü ele alıyor.

Oyunda ayrıca çok oyunculu seçenekler de mevcut. Aksiyonu bol ve arttırılmış özelleştirilebilir silah seçenekleri mevcut.

Dead Rising 4 Platform: PlayStation 4, Xbox One, PC
Çıkış Tarihi: 14 Mar 2017


They Are Billions

They Are Billions bir strateji oyunudur. Zombi kıyameti sonrası küçük bir insan kolonisinin kendisini savunmaya çalışmasını konu alıyor.

They Are Billions Platform: PlayStation 4, Xbox One, PC
Çıkış Tarihi: 12 Aralık 2017


The Last of Us

The Last of Us bir gece ansızın başlayan zombi salgını sonrası hayatta kalma mücadelesini ve kahramanın çok önemli bir kızı önemli bir adrese ulaştırmaya çalışmasını konu alıyor. The Last of Us Türkçe alt yazı destekli bir oyun.

The Last of Us Platform: PlayStation 4, PlayStation 3
Çıkış Tarihi: 14 Haziran 2013

Mad Max

Mad Max, Mad Max filmlerinden esinlenilen bir yapımdır. Post apokaliptik kategorisini ne kadar karşılar kesin bir şey söylemem ama konu kıyamet sonrası/dünyada bir kaos sonrası hayatta kalma çabası ise bu oyunu da sizlerle paylaşmak istedim.

Tam olarak filmin oyuna aktarılması söz konusu değil. Mad Max’de hikaye çalınan arabamızın (çünkü sahip olduğunuz tek şey o) peşine düşmekle başlıyor. Eğer bir aksiyon severseniz hükumetlerin ve sistemin tamamen çökmüş olduğu ve çetelerin baş gösterdiği bu dünyada imkansızlıklar içinde bol aksiyonla savaşmanız ve hayatta kalmanız gerekecek.

Mad Max Platform: PC, PlayStation 4, XBox One
Çıkış Tarihi: 1 Eylül 2015


Fallout 4

Fallout 4 serinin en gözde oyunlarından biridir. Nükleer savaştan sonra sığınakta dondurulup uyutulan ve 200 yıl sonra uyanıp intikam peşinde koşan bir adamın hikayesini ele alıyor. Ayrıca kahramanımız Dünya üzerinde mutasyon geçirmiş insan ve yaratıklarla da mücadele ederek diğer yaşama tutunmaya çalışan insanlara da yardım etmeye çalışıyor.

Belirtmeliyim ki Fallout 4’e resmi mod desteği sayesinde Türkçe alt yazı modu eklenebilmektedir.

Fallout 4 ve diğer seriler kısmen son teknolojiye sahip olsa da ki bunlar lazer silahlar ve nükleer güç üniteleri gibi ancak oyun bir retro havası vermektedir. Sanki 1960 yıllarında hayal edilip tasarlanmış gibi. Ya da tabiri caizse “eski yeni” teknoloji. Bunu şöyle düşünebilirsiniz “Geleceğe Dönüş” filmi senaryosu yazılırken hayal edilen dünya günümüzde öyle değil ve bakıldığında bir retro teknolojiyi ve evreni andırıyor. Bilmiyorum anlatabildim mi ama Fallout 4’de böyle bir şey.

Fallout 4 Platform: PlayStation 4, Xbox One, PC
Çıkış Tarihi: 10 Kasım 2015

Lütfen sonraki sayfaya devam edin…

About Author

Bir cevap yazın