Kara Deliğin En Net Fotoğrafı

Derecelendirme

Bilim bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Ve görünen o ki sınır tanımamakla kararlılar.

Kara delik efsanelerini duymayanınız yoktur. Efsaneden öte bir gerçek ama tam olarak çözülebilmiş değil. Varlığı ve gizemi teorilerden ibaret. En uçuk teorisi başka bir boyuta açılan kapı olduğu ki ortada bilimsel bir kanıt yok. Bu gizemi çözmekte kararlı olan bilim adamları bir adım daha öteye giderek kara deliğin gerçek fotoğrafını çekmeyi başardılar. Gerçek fotoğrafı dedik çünkü kara deliğin fotoğrafı çekilemiyordu. Yoğun çekim gücü oluşturan kara delik ışık dahil yoğun elektromanyetik radyasyonları içerisine çekebiliyor. Bu yüzden uzay teleskopları bile görüntü alamıyordu. Geliştirilen Event Horizon Telescope (EHT) sistemi ile bu sefer görüntü alınabildi. EHT olay ufku teleskobu olarak adlandırılır ve dünya çapındaki tüm teleskopların oluşturduğu bir ağdan gelen çeşitli verilerin birleştirilmesiyle istenen incelemeyi ortaya çıkarır.

Çekilen fotoğraf ise içerisinde bulunduğumuz samanyolu galaksisinin merkezinde bulunan M87 galaksisindeki kara delikten alınmıştır ve dünyamıza 54 milyon ışık yılı uzaklıkta, güneşten 6,5 milyar kat büyük bir kütleye sahiptir.

Bu gözlem, yer çekimi yasalarını ve diğer doğal güçlerle olan ilişkilerini açıklamak için 1915 yılında ünlü teorik fizikçi Einstein tarafından önerilen genel görelilik teorisini kuvvetle doğruladı.

Bu proje 2012 yılında bir kara deliğin doğrudan çevresini gözlemlemek için başlatılan yaklaşık 200 bilim insanının katıldığı uluslararası bir işbirliği olan Event Horizon Telescope (EHT) projesiyle gerçekleştirildi. Duyuru Washington, Brüksel, Santiago, Şangay, Taipei ve Tokyo’daki eş zamanlı haber konferanslarında yapıldı.

Avrupa Komisyonu Bilimsel Araştırma ve İnovasyon Komiseri Carlos Moedas’a göre de kara delik artık teori olmaktan çıktı. Öyle ki ABD Ulusal Bilim Vakfı Direktörü France Cordova bu olayı “Bugün büyük bir gün, görünmez olanı görüyoruz” olarak açıkladı.

About Author

Bir cevap yazın