Her Koşulda ve Her Yerde Kendi Elektriğinizi Üretin

Derecelendirme

Mobil cihazların yoğun kullanıldığı günümüzde en büyük problem şarj ihtiyacı. Kısmen powerbank (taşınabilir şarj bataryası) ile destek sağlanabiliyor ancak o da bittikten sonra haliyle bir elektrik kaynağından şarj ihtiyacı doğuyor. Şehir içinde belki problem değil ama doğa yürüyüşünde, balık avında veya kamptaysanız işte o zaman gerek telefon gerek fotoğraf makineniz ve hatta yönünüzü bulmak için kullandığınız Gps cihazınız için bile büyük bir sorun teşkil edebilir. Bu gibi durumlar için katlanabilir güneş panelleri tercih edilebiliyor ancak o da kapalı havalarda ihtiyacınızı karşılayamıyor.

Kanada’da Seaformatics Systems Inc tarafından tasarlanıp üretilen ve WaterLily adı verilen bu cihaz her türlü hava koşulunda size 15W’a kadar elektrik üretimi sağlayabiliyor. İster suya bırakın akıntıyla dönsün isterseniz de uygun bir yere bırakın rüzgar gücü ile dönerek size elektrik enerjisi sağlasın. Böylece mobil cihazlarınızı ve bataryalarınızı şarj edebilir gece kurduğunuz bir kampta aydınlatma için elektrik enerjisi sağlayabilirsiniz.

WaterLily 7 inc boyutunda ve bakım gerektirmeden çalışabilen hafif bir cihazdır. Günlerce çalışabilir ve günde 360 W saate kadar elektrik üretebilir. 14 W’lık bir güneş paneli ise günde 42 W saate kadar elektrik üretebiliyor. WaterLily’nin 15 W ile bunu sağlayabilmesine büyük başarı denebilir.

WaterLily, GPS, cep telefonları, GoPros, LED ışıklar, piller, kurşun asit bataryalar ve herhangi bir USB ve 12V cihazı şarj edebilir.

Bu teknoloji, son 10 yılda yapılan deniz altı enerji araştırmalarından esinlenerek geliştirilmiş bir patentli teknolojidir.

About Author

4 thoughts on “Her Koşulda ve Her Yerde Kendi Elektriğinizi Üretin

Bir cevap yazın