DualSense Tepki Veren Tetikleyici Tuşları Hakkında Detaylar

5/5 - (1 vote)
  • DualSense tetikleyici tuşları nasıl çalışır?
  • Oyun yapımcıları DualSense hakkında ne düşünüyor?

DualSense’in tepki veren tetikleyici tuşlarını bir çoğumuz biliyoruz ve artık konsolun çıkış tarihi yaklaştıkça DualSense tetikleyici tuşları hakkında detaylar da gün yüzüne çıkmaya başlıyor.

Kısaca özet geçmek gerekirse tetikleyici tuşlar oyundaki aksiyona göre tepki veriyor. Yani silah tutukluk yaparsa tuş da kilitlenerek tutukluk yapıyor ve basamıyorsunuz. Ya da yay ile ok atacaksanız ip gerildikçe tuş sertleşiyor veya araç kullanıyorsanız tuş zemine göre ve araç durumuna göre sertleşip gevşiyor peki tüm bunlar nasıl oluyor? DualSense tetikleyici tuşlar nasıl çalışıyor? Cevabı bu videoda izleyebilirsiniz DualSense’in içi sökülüyor ve tetikleyici tuşların nasıl çalıştığı ortaya çıkıyor. R2 ve L2 tuşlarının iç kısmında bulunan minik elektrikli motorlar DualSense’de tetikleyici tuşların tepkimesini ayarlayacak mekanizmayı harekete geçiriyor.

Peki yapımcılar DualSense tetikleyici tuşları hakkında ne düşünüyor?

Dirt 5’in yapımcısı Codemasters sayesinde DualSense’in neler yapabileceği konusunda daha fazla şey biliyoruz. Stüdyonun teknik direktörü David Springate, çıkışı yaklaşan Dirt 5 için bazı önemli yeni nesil özellikleri ve ekibin birkaç belirli alanda PlayStation 5 teknolojisine yönelik gelişimi nasıl sağladığını açıkladı. Özellikle, DualSense denetleyicisi hakkında bazı ilginç yeni bilgiler ortaya çıkardı.

Springate’e göre Dirt 5, Playstation 5’in DualSense kontrolcüsünden tam olarak yararlanacak ve yarış deneyimini daha dokunsal ve sürükleyici hale getirmek için DualSense’in tepki veren tetikleyicilerini ve dokunsal geribildirimi tamamen kapsayacak.

Springate, oyun kontrolcüleri gamepad’lerde sık sık yenilik olmayacağını belirterek bu özelliği inanılmaz olarak niteledi.

Springate, DualSense’in bu kadar benzersiz ve çığır açan bir his vermesini sağlayan etkeni çoğunlukla titreşimin dokunsal geribildirim yoluyla çalışma düzenine bağladı. Geri tepkime özelliklerinin ne sıklıkla açıp kapatılacağının ayarlanabilir olması, uyarlanabilir tetikleyicilerin ne kadar yumuşak olmasını veya tetikleyicilerin ne kadar itmesini veya çekmesini istediğiniz gibi uyarlayabilirsiniz diyor.

Ve sözlerini şöyle sürdürüyor “Bu dünyayı hissetmenizi istediğimiz şekilde hissedebileceğiniz anlamına geliyor ve bu da Dirt 5’in başka hiçbir yarış oyununa benzemediği anlamına geliyor ve dürüst olursam daha önce oynadığım hiçbir şeye benzemiyor.”

About Author

Bir cevap yazın