Google Stadia Modem Yakacak

Derecelendirme

Google’ın konsol gerekmeksizin online uzaktan oyun platformu Google Stadia, kullanıcılarını veri kullanımı konusunda uyardı. Uyarıda saatte 4 GB ile 20 GB veri kullanımı olabileceğini bildirdi. Tabi bu aralık Google Stadia aboneliğinizde aldığınız görüntü kalitesine oranla değişkenlik gösterecek. Eğer ki 4K 60 FPS görüntü kalitesine sahip bir aboneliğiniz varsa saatte 20 GB’lık bir veri kullanımını gözden çıkarmanız gerekiyor.

1080P 60 FPS’de Red Dead Redemption 2 ile yapılan bir test istatistiğine bakılınca 13 dakikada 1.55 GB veri kullanımı yani dakika başına 119 MB, saat başına da ortalama 7.14 GB olacağı anlamına geliyor. Bir de bunu 4K denediğinizi düşünürseniz sonuçlar olağan dışı olacaktır.

Red Dead Redemption 2’de tam hikayeyi oynamak en az 335 GB’lık veri kullanımına neden olacaktır.

Google Stadia Türkiye’de henüz kullanıma açılmadı ama bu yüksek veri kullanımına bakıldığında Türkiye’de bulunan internet servis sağlayıcıların yeni tarife paketleri sunmak zorunda kalacağı görülüyor.

Google Stadia akıllı telefonlar üzerinden de oynanabilecek ancak mevcut tarife ve paketler ile bu imkansız gibi görünüyor. Şuan ki durumda bir Wi-fi bağlantısı şart.

Kaynak: https://venturebeat.com/2019/11/19/google-stadia-data-usage/

About Author

Bir cevap yazın