Bilim İnsanları Ay Tozundan Oksijen Üretme Üzerinde Çalışıyor

5/5 - (1 vote)

Uzayda yaşanabilir yerler arama çalışmaları devam ediyor ancak günümüz teknolojisinde gidilebilen gezegenlerde henüz yaşam koşulları yok. Evet henüz çünkü yaşam koşulları olmayan gezegenler üzerinde yaşam koşulları sağlama çalışmaları yürütülüyor. Belki bir gün Dünya üzerinde nüfus yoğunluğundan gezegenin yetersiz kalmasından ya da hızlı gerçekleşen doğa katliamından ötürü Dünya’nın yok olmasına karşın.

Yürütülen çalışmalar arasında Avrupalı araştırmacıların ilginç bir çalışması var. Ay tozunun simüle edilmiş örneklerinden solunabilir oksijeni çıkarabilecek bir sistem üzerinde çalışıyorlar.

Glasgow Üniversitesi’nde görevli olan kimyager Beth Lomax yaptığı bir açıklamada “Ay’da bulunan kaynaklardan oksijen açığa çıkarabilmek gerek nefes almak gerekse de roket yakıtı üretiminde gelecekteki Ay yerleşimcileri için son derece yararlı olacaktır” dedi.

Beth Lomax ve ESA araştırma görevlisi Alexandre Meurisse, Hollanda’nın Noordwijk şehrinde bulunan Avrupa Uzay Araştırma ve Teknoloji Merkezi’nin (ESTEC) Malzeme ve Elektrik Bileşenleri Laboratuvarı’nda çalışmaları ve testleri yürütüyorlar.

Prototiplerden olumlu sonuçlar aldılar ve sistemleri çalışıyor ancak bir takım ayarlamalar gerekli. Bunlardan biri de çalışma sıcaklığını düşürmek gibi. Ancak en büyük umut ettikleri şey ise prototip gibi gerçeği üzerinde de çalışabiliyor olması.

Apollo görevi sırasında Dünya’ya getirilen Ay tozlarında yaklaşık %40-45 oranında oksijen bulundu. ESTEC bilim adamları da bu oksijeni Ay tozundan çıkarabilecek bir teknik geliştiriyorlar.

Regolitteki oksijen Ay tozu içerisinde mineral, cam ve oluşan çeşitli oksitlerle paketlenir. ESA araştırma görevlileri ise bu oluşumdan oksijeni çıkarma teknikleri geliştirme üzerinde çalışıyor.

Regolit nedir?
Kayayı kaplayan gevşek, heterojen, yapay materyaldir. İçerisinde toz, toprak, kırık kaya ve buna benzer materyaller bulundurur. Dünya, Ay, Mars ve bazı asteroitlerde bulunur. Kaynak: Vikipedia.

About Author

Bir yanıt yazın