Avustralya’da AI Kameralar Telefonla Oynayan Sürücüleri Yakalayacak

5/5 - (1 vote)

Avustralya trafik kazalarının önüne geçmeyi ve minimuma indirmeyi amaçlayarak güzel projeye imza attı.

Geliştirilen AI yani yapay zekalı kameralar tüm hava koşullarında ve en zorlu şartlarda bile yüksek çözünürlükle telefonla konuşan, mesaj atan ya da araç kullanırken oyun oynayan sürücüleri tespit edebiliyorlar.

Yapılan tespitin ardından sürücülere ilk etapta uyarı mektubu gönderilmesi, tekrarlanmasında ise trafik cezası kesilmesi ön görülüyor.

Uygulama pilot bölgelerde 1 Aralık 2019 tarihinden itibaren kullanılmaya başlandı. 2019’un ilk yarısında yapılan testlerde AI kameralar 100.000 sürücüyü başarıyla test etti.

Avustralya kara yolları bakanı Andrew Constance konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Bazı insanlar telefonlarını yasal ve güvenli bir şekilde kullanmaları konusunda bir mesaj almadılar. Kendi güvenliğini, yolcularını ve toplumu tehlikeye atmaya devam edebileceklerini düşünürlerse sonunda kaba bir şok geçirirler.” dedi.

2023 yılına kadar sayısı arttırılması planlanan AI kameralar ile sürücüler 3 aylık uyarma sürecinin ardından trafiği riske atmaya devam ederlerse ceza puanı ve para cezası ile karşılaşacaklar.

About Author

Bir yanıt yazın