YouTube ve Netflix İnternet Yükünü Hafifletme Kararı Aldı

5/5 - (1 vote)

Dünyayı etkisi altına alan corona virüsü nedeniyle insanlar sokağa çıkamıyor ve işe gidemiyor. Hal böyle olunca internet alt yapısına olan yük bir hayli arttı. En çok yoğunluk yaşayan şirketler YouTube ve Netflix oldu. Zira evde canı sıkılan insanlar vakitlerini YouTube ve Netflix’de geçiriyorlar.

Evde vakit geçiren kullanıcılar yayınları artık standart kalitede izleyecekler. YouTube ve Netflix internet yükünü hafifletmek için yayın kalitesini düşürme karar aldıklarını açıkladı.

YouTube videoları 1 ay boyunca HD değil Standart kalitede izlenebilecek. Netflix ise veri transfer hızında %25’lik bir düşüşe gidiyor. HD yayında gereken 5 megabit hız bu düşüşle 3 megabite iniyor.

İnternet üzerinden izlenen videolarda yüksek çözünürlük daha fazla piksel ve kare hızı demek. Bu da fazla veri anlamına geliyor ve dolayısıyla yüksek internet hızı gerektiriyor.

YouTube veri kısıtlamasını herkes için uygulayacak ancak Netflix abonelik paketi, kullanılan cihaz türü ve bölgelerdeki yoğunluğa göre seçici davranacak.

İç Pazardan Sorumlu AB Komisyonu Üyesi Thierry Breton YouTube ve Netflix’in bu kararını memnuniyetle karşıladıklarını söylerek Avrupa’da evden çalışmanın ve eğlence hizmetlerinin kullanımının artması nedeniyle internet ağının işlemez hale gelebileceği konusunda endişeli olduklarını belirtti.

About Author

Bir cevap yazın