Playstation 5 için Yeni Nesil VR Kontrolcüsü Tanıtıldı

4/5 - (2 votes)

Playstation 5’e gelen yeni nesil VR için uyarlanabilir tetikleyicilere sahip dokunsal geri bildirim ve parmak dokunuşu algılama gibi özelliklere sahip yeni nesil VR kontrolcüsü duyuruldu.

Playstation 5’e gelen dokunsal geri bildirim ve tepki veren tetikleyicilere sahip kontrolcü Dual Sense ile bu alanda devrim niteliğinde bir yenilik sunan Sony, kontrolcüler üzerinde çalışmasını sürdürerek bu deneyimi yeni VR kontrolcüsüne de taşıdı.

Yeni nesil VR kontrol cihazının doğal tasarımı ellerinizi hareket ettirmede kısıtlamaları ortadan kaldırıyor. Doğal tasarım sahip olması ki bu terim doğal bir tutunma ve kontrol mekanizması sunmasından kullanılıyor, oyuncuların yaşayacağı gerçeklik deneyimini bir üst seviyeye taşıyor.

Uyarlanabilir tetikleyiciler: VR denetleyicilerinin her biri (Sol ve Sağ), DualSense denetleyicisinde olduğu gibi uyarlanabilir ve tepki veren tetikleyiclere sahip. Dual Sense ile bir PS5 oyunu oynadıysanız, yay gerip ok atarken, yayı gerdiğiniz anda L2 veya R2 düğmelerindeki gerilime aşina olacaksınız. Bu tür bir mekaniği alıp VR’ye uyguladığınızda, deneyim bir sonraki seviyeye yükseltilir.

●   Dokunsal geribildirim: Yeni denetleyicinin form faktörü için optimize edilmiş dokunsal geribildirime sahip olması, oyun dünyasındaki her hissi daha etkili, dokulu ve nüanslı hale getirecek. Sert ve yumuşak zeminlerde veya aksiyon sahnelerindeki şiddet unsurlarında dokunsal farkı hissedeceksiniz ve VR için çok merkezi olan olağanüstü görsel ve işitsel deneyimi genişleteceksiniz.

●       Parmak dokunuşu algılama: Denetleyici, başparmağınızı, işaret parmağınızı veya orta parmaklarınızı yerleştirdiğiniz alanlara basmadan parmaklarınızı algılayabilir. Bu, oyun sırasında ellerinizle daha doğal hareketler yapmanızı sağlar.

●       İzleme: VR denetleyicisi, denetleyicinin altındaki bir izleme halkası aracılığıyla yeni VR başlığı tarafından izlenir.

●       İşlem düğmeleri / analog çubuklar: Sol kumanda bir analog çubuk, üçgen ve kare düğmeler, bir “tutuş” düğmesi (L1), tetik düğmesi (L2) ve Oluştur düğmesi içerir. Sağ kumanda, bir analog çubuk, çapraz ve daire düğmeleri, bir “tutuş” düğmesi (R1), tetik düğmesi (R2) ve seçenekler düğmesi içerir. Örneğin, oyun içi nesneleri almak için “tutuş” düğmesi kullanılabilir.

Yeni nesil VR için geliştirilen yeni nesil VR kontrolcülerinin çıkış tarihi ve fiyatı için henüz bir açıklama yapılmadı.

About Author

1 thought on “Playstation 5 için Yeni Nesil VR Kontrolcüsü Tanıtıldı

Bir yanıt yazın