İlk Ekransız Bilgisayar Spacetop

5/5 - (1 vote)

Dünyanın ilk ekransız bilgisayarı Spacetop tanıtıldı.

Spacetop nedir?

Spacetop, bir bilgisayar kullanıcısının 2D ekran yerine üç boyutlu bir arayüz üzerinde çalışmasını sağlayan bir masaüstü sanal gerçeklik (Virtual Reality – VR) sistemidir. Spacetop, MIT Media Lab’da Dr. Jinha Lee tarafından geliştirilen bir projedir. Massachusetts Institute of Technology (MIT) Media Lab’ın bir araştırma projesi. MIT Media Lab, ileri teknolojiler ve yaratıcı projeler üzerinde çalışan çok disiplinli bir araştırma laboratuvarıdır.

Spacetop, kullanıcının klavye ve fareyi kullanarak bilgisayar işlemlerini gerçekleştirmesine olanak sağlayan geleneksel 2D masaüstü arayüzünün aksine kullanıcının önünde şeffaf ekran gibi görünen bir sanal dünya sunar. Bu sanal dünyada kullanıcı uygulamaları, dosyaları ve diğer içerikleri üç boyutlu bir şekilde görüntüleyebilir ve etkileşimde bulunabilir.

Spacetop, kullanıcının birden fazla pencereyi aynı anda görebilmesini sağlar ve bu pencereleri 3D uzayda serbestçe hareket ettirebilir. Örneğin, kullanıcı bir pencereyi yakınlaştırabilir, döndürebilir veya başka bir pencereyle üst üste gelecek şekilde yerleştirebilir.

Spacetop, bilgisayar kullanımını daha etkileşimli ve kullanıcı dostu hale getirmek amacıyla geliştirilmiş bir prototip olarak başladı. Henüz geliştirme süreci devam ettiğinden ticari bir ürün olarak piyasaya sürülmedi.

Spacetop ekransız bir dizüstü bilgisayar ama tüm bu işlevsellik için yanında sunulan 3D gözlüğü takmak gerekiyor. 3D TV’ler gibi gözü yorar mı bilemiyoruz ancak firma sunumlarında oldukça iddialı ve her ne kadar geniş bir alanda çoklu pencere ile çalışacak olursanız olun ekranı sizden başkasının göremeyecek olmasını bir avantaj olarak tanımlıyor.

Spacetop ekransız dizüstü bilgisayar 2.000$ dolarlık erken erişim fiyatıyla ön siparişe açıldı.

About Author

Bir yanıt yazın